Zpět

Brušperk (soudní okres Místek, okresní hejtmanství Místek)

Spolek katolických tovaryšů

Spolek vznikl aktivitou zejména faráře P. Františka Thilla, kaplana P. Františka Přikryla, učitele Františka Bučka, lékaře MUDr. Jana Plotěného, měšťana Rudolfa Vašici a jiných. Hlavním smyslem ("účelem") spolku bylo vzdělávání katolických tovaryšů ve farnosti Brušperské povzbuzováním a pěstováním ryze náboženského a občanského života, aby z nich poctiví a stateční mistři odchováni byli.
Prostředky k tomu cíli: Veřejné přednášky ze sv. náboženství a z jiných potřebných a užitečných vědomostí, zpěv, hudba, čtení dobrých knih a časopisů, zábava, jakož i společné svědomité plnění povinností katolického křesťana.

Zajímavý je zejména § 23 stanov: Užší představenstvo sestavuje pro každé půlletí plán vyučovací, který ve spolkových místnostech vyvěšen zůstane. Vyučovat se bude: a/ náboženství, b/ zpěvu církevnímu a světskému, c/ hudbě, d/ psaní, e/ čtení, f/ počítání, g/ mluvnici a slohu, h/ země- a dějepisu, i/ přírodozpytu a k/ řemesloznalství.
Stanovy schválilo místodržitelství 7.4.1870 pod č. j. 5447, změnou v roce 1894 byly například do prostředků přidána divadelní představení a výlety.
Spolek se presentoval jednak běžnými zábavami se zpěvy (třeba jen z Kytice národních písní), sólovými výstupy, recitací (deklamacemi), hudebními čísly a závěrečným tancem, jednak akcemi k církevním slavnostem. Od 80. let produkoval i vlastní ochotnická představení, často zaměřená k křesťanskému poučení (například Jakou našel Jakub metlu na zlou Teklu na téma povídky známého "Kukátkáře" P. Václava Kosmáka). V letech -1890-1894- byl předsedou spolku kaplan P. František Grydil, 1894-1900 farář P. Alois Ulmann, 1900-1909 kooperátor P. Julius Kalusek. Sbormistrem spolku byl nejpozději od konce 19. století až do formálního zániku František Labor (činný m.j. v SDO).
Při valné hromadě 6.1.1909 došlo k situaci, že nikdo nechtěl převzít žádnou vedoucí funkci. 10.1. se proto na společné schůzi vedení spolku rozhodlo spolek rozpustit. Nástupnickou organizací, která rovněž převzala veškeré jmění a inventář, se stal nově vzníklý Křesťansko-sociální spolek v Brušperk. Zánik SKT byl oznámen v Brněnských novinách 195/1909 z 27.8.1909.
K výmazu ze spolkového katastru došlo koncem téhož roku (výnosem místodržitelství č. j. 58 287 / 1909).

Prameny a literatura:

MZA Brno fond B 40/I kn. 437 i Spolkový katastr okresu Moravská Ostrava;
SOkA Frýdek-Místek fond OkÚ Místek karton 513 sign. Ic i.č. 768;
SOkA FM fond SKT Brušperk;
Michna Radomír, Počátek a vývoj regionálního ochotnického divadelnictví na Frenštátsku, Brušpersku a Místecku.
In: Sborník Státního okresního archivu ve Frýdku-Místku 2000 str. 18-43


Spolky v Brušperku
Obsah