Zpět

Litovel   (něm. Littau, soudní okres Litovel, okresní hejtmanství Litovel)

Spolek paní a dívek českých

Spolkové stanovy z 28.2.1896 schválilo brněnské místodržitelství 24.4.1896 pod č. j. 13 777, změněny v roce 1919.
Pod žádost o povolení nového spolku se podepsaly zakladatelky Jitka Doušová, Emilie Nedoluhová, Filomena Smrčková, Marie Ptáčková, Marie Jandová, Emma Špičková a Marie Matuchová.
Podle stanov bylo "účelem spolku" buditi a pěstovati vzdělanost v českém obecenstvu vůbec, síliti a šířiti národní uvědomění, lásku k umění a vědám mezi členstvem, síliti a tužiti tělo přiměřeným tělocvikem, zařizovati a podporovati dobročinné podniky a starati se u účelné zmohutnění společenského života v české společnosti v Litovli a okolí.
Spolek měl tedy především pořádati přednášky, zařizovati knihovny, podporovati české vzdělávací spolky, zařizovati a podporovati výstavy, slavnosti, bazary a p., pěstovati zpěv, hudbu a tělocvik, podporovati literaturu českou odebíráním zábavných a poučných časopisů a knih a konečně starati se o pořádání ušlechtilých zábav jakéhokoliv druhu.
Již z výše uvedeného je zřejmé tíhnutí k litovelskému Sokolu, jemuž podle § 11 mělo v případě zániku spolku připadnout spolkové jmění, se Sokolem bylo dohodnuto i poskytování protor ke cvičení.
Po světové válce sice změnil spolek jméno na Spolek českých žen v Litovli, ale činnost se nerozvinula, až XXIII. valná hromada 6.2.1921 rozhodla o dobrovolném rozpuštění spolku.

Prameny:

MZA Brno fond B 40/I kn. 437f Spolkový katastr okresu Litovel;
                             B 40/II karton 3975 i. č. 55 059/1934


Spolky v Litovli
Obsah