Zpět

Pavel Křížkovský



ZPĚT Vl. jménem Karel Křížkovský, *9.1.1820 Holasovice †8.5.1885 Brno

Ačkoliv byl rodinou určen původně k řemeslu, díky Aloisi Urbánkovi se stal ve 12 letech fundatistou chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Opavě, kde také do roku 1840 studoval gymnázium. Z ekonomických důvodů přerušil studium filosofie v Olomouci, ale 1843 se vrátil k studiu, tentokrát do Brna. 1845 vstoupil do augustiniánského řádu, přijal jméno Pavel, na kněze byl vysvěcen v roce 1848.
Již za studií na popud profesorů sestavil a řídil v Brně studentský sbor, s nímž 1845 provedl Seyfriedovo Rekviem. Značný vliv na jeho národní uvědomění měli zejména profesor v semináři P. František Sušil i spolužák, pozdější říšský poslanec a vikář v Olomouci P. Ignác Wurm. Pod vedením Sušila složil své první sbory Malý převozníček, Anička a Čáry. V hudební teorii i praxi se vzdělával u regenschoriho Bohumíra Riegra (*1763 †13.10.1855 Brno), po němž nakonec převzal vedení kůru.
Po vysvěcení na kněze byl ponechán ve starobrněnském klášteře jako kooperátor, podporován v hudební činosti zejména prelátem P. Cyrilem Knappem. Byl mu také dopřáván prostor pro další hudební studium.
V letech 1851-1857 působil jako violista ve smyčcovém kvartetu (prim hrál stavitelský úředník Karel Brand, sekund magistrátní tajemník František Pejša, violoncello knihkupec Karel Březina). Jejich hlavním příznivcem a podporovatelem byl hrabě Sylva Tarouca, vystupovali nejvíce v salónech hraběte Bukůvky, od roku 1854 v zemském ústavu pro slepce a nakonec v Redutě, protože předchozí prostory nebyly s to pojmout tak četné posluchačstvo. Pejšovým odchodem do Olomouce v roce 1857 činnost kvarteta skončila.
Křížkovského hudební úsudek byl obecně respektován a když se v divadle měla nastudovat Wagnerova opera Tannhäuser, byl právě on požádán o konzultace, jak toto dílo pojmout a nastudovat.


Prameny, literatura:

Pazdírkův hudební slovník naučný. II. /I. Brno 1937;
Geisler Jindřich, Pavel Křížkovský. Nástin života i působení jeho uměleckého. Praha 1886;
Eichler Karel, P. Pavel Křížkovský. Životopisný nástin Karla Eichlera. Brno 1904


Obsah