Zpět

1877


Veliké oblibě těšil se předseda spolku p. Leopold Adam (od r. 1874-77, pak 1881, opět 1886 a později ještě 1889-91). 10. ledna bylo projektováno zastaveníčko jemu na počest. Nevím s určitostí, bylo-li proveden, či odloženo na 15. září, kdy zastaveníčko bylo určitě. Je ovšem docela možno, ža byla dostaveníčka dvě. Zpěváci Podhorana zazpívali milovanému předsedovi tyto sbory:
1./ “Dlouho buď zdráv” od A. Jelena.
2./ “Na vlast” od V. J. TOmáška.
3./ “Náš český zpěv”.
Ne menší úctě a oblibě těšil se sbormistr od r. 1872 p. Jan Chytil, kterého Podhoran toho roku doprovodil na jeho cestě poslední. Koupil mu krásný věnec na rakev, 6 svíc pro osoby okolo rakve jdoucí a tři kněze “za jeho v životě při zpěváckém spolku namáhání”.
Jak byl zpěv v té době opomíjen, ba odstrkován, o tom svědčí návrhy, učiněné ve valné hromadě: 1./ více výletů, 2./ více divadel. Zpěv se držel sotva nad vodou - jen občas byly zazpívány staré, známé sbory, nových bylo velmi poskrovnu.
4. února byla konána v místnostech hostince “U císaře rakouského” beseda s následujícím programem:
I. oddělení.
1./ Ouvertura k opeře “Marta”.
2./ Proslov.
3./ “Slovo k vlasti”, sbor od B. Pazdírka.
4./ Deklamace pro dámu: “Pryč s politikou”.
5./ Čtverozpěv.
6./ Deklamace pro pána: “Roztržitý”.
7./ “Staročeský zpěv válečný”, sbor od J. Pecha.
II. oddělení.
Tanec.

Dne 16. března konal se v občanské záložně podnik s tímto pořadem:
1./ Quodlibet.
2./ Kmotr Bumbal.
3./ Už ho vedou, Martina.
4./ Proč nemohl dál.
Tento podnik měl honosný titul “koncert”. Přes to, že Vám z uvedeného programu vlasy na hlavě vstávají a před oči se staví otazník, buďte, prosím - shovívaví. Uvažte, že to bylo v létech sedmdesátých.
Z jiné činnosti Podhorana dlužno uvésti: 27. ledna zábavu u p. Soukupa, 17. června výlet za bažantnicí u Dobrotic, 19. srpna výlet u Cvekova mlýna ve Všetulích a 22. října pěvecko-hudební a taneční zábavu.
Řádné valné hromady byly 2, schůzí výboru 12. Koncem roku měl spolek 4 zl. 93. kr.

další kapitola
předchozí kapitola

Zpět