Zpět

1885

Z tohoto roku pocházejí krásné stuhy na prapor Podhorana, které věnovala pí. Agata baronka z Freudenthalu, rozená hraběnka z Wrbny. 17. dubna, den před její svatbou, uspořádal Podhoran snoubencům zastaveníčko. S praporem, náležitě opraveným, s hudbou a lampiony odebrali se zpěváci k zámku a tam zazpívali dva sbory: “Ten ptáček, ten se nazpívá” a “Dlouho buď zdráv”. Za tuto pozornost dostal později Podhoran ony stuhy na prapor. Druhé zastaveníčko s praporem a hudbou bylo 18. března na počest p. předsedy MUDr. Jos. Odstrčilíka. Podhoran zapěl Smetanovo “Věno” (první provedení v Holešově). Druhý sbor se jmenoval “Na Moravu”.
6. dubna se konal znamenitý na tehdejší dobu koncert, v pravém smyslu slova, v místnostech p. Frant. Pokorného na Plačkově. Program tohoto koncertu byl tento:

1./ Rossini: Ouvertura k opeře “Vilém Tell”.
2./ Smetana: “Věno”, mužský sbor.
3./ Wieniawski: “Legenda”
4./ Raff ”Cavatina”
5./ Wieniawski: “Romance d’Antoine” houslové sólo
6./ Smetana: Arie Mařenky z opery “Prodaná nevěsta”.
7./ Verdi: Žalářní scéna z opery “Trobadur”, mužský sbor se sopránovým a tenorovým sólem.
8./ Smetan: Dueto Jeníka a dohazovače z opery “Prodaná nevěsta”.
9./ Wieniawski: “Grande polonaise brillante”, houslové sólo.
10./ Smetana” Sexteto z “Prodané nevěsty”, pátý výstup z III. jednání “Rozmysli si, Mařenko”.
11./ Bazin-Bendl: “Návrat plavců”, smíšený sbor.
12./ Kmoch: “Národ sobě”, ouvertura pro orchetr.

Z tohoto koncertu bylo věnováno 20 zlatých na chudé žáky.
21. června konal se výlet “do boří” za Dobroticemi a 29. června zazpíval Podhoran na slavnosti veteránského spolku v Kostelci u Holešova 4 písně: “Návrat plavců” - “Věno” - “Dívča” (Odpadlý od Křížkovského) a “Jarní nálady”. 24. srpna dostavil se i Podhoran s praporem do Kroměříže k slavnému uvítání Jeho Veličenstva Císaře Pána.
Sbory, které byly toho roku zpívány a jež jsou na stálém repertoiru těch nejlepších pěveckých spolků doposud a budou chloubou české sborové tvorby věčně, dokazují, že Podhoran se vyšinul z dřívější malosti (nechci zrovna říci ubohosti) na poli pěveckém k vážné a skutečně umělecké a kulturní práci. Zasloužil se o to tehdejší výborný dirigent spolku p. učitel Jan Indrák. Bohužel, že téhož už roku odchází na nové působiště do Bystřice pod Host. Podhoran dobře věděl, koho v něm ztrácí. Zvolil ho při rozloučení čestným členem “za to, že pro spolek vše vykonal, by jej zvelebil, zdokonalil a členy vycvičil”.
Podhoran konal t. r. 1 řádnou a 1 mimořádnou valnou hromadu a 13 schůzí výboru.

další kapitola
předchozí kapitola

Zpět