Zpět

Farní Cyrilská jednota ve Slavkově byla založena na památku 1000. výročí úmrtí sv. Metoděje r. 1885. První předběžná valná hromada se konala 9.8. 1885 v místnostech městské radnice. Schůzi zahájil D.P. Julius Jiřík, farář slavkovský. D.P. Petr Kosík, beneficiant při slavkovském farním kostele vyložil účel Cyrilské jednoty, přečetl a vysvětlil stanovy. Poté se všech 29 přítomných usneslo zřídit farní Cyrilskou jednotu i ve Slavkově. Prozatímním předsedou byl zvolen velect. pan Václav Walter, c.k. notář ve Slavkově a prozatímním jednatelem D.P. Petr Kosík, beneficiant při farním kostele; tito 15.8. zažádali c.k. ministerstvo o schválení stanov.
Pod č. 12474 jim byl doručen následující výnos:

Pánům Václavu Waltrovi a Petru Kosíkovi ve Slavkově.

Dle výnosu vysokého c.k. ministerstva vnitra za dne 23. října t.r. č. 16597 nebylo utvoření farní jednoty Cyrillské ve Slavkově jakožto odvětví obecné jednoty Cyrillské v Praze dle obsahu stanov, které jste předložili, zakázáno. Následkem toho odesílá se Vám jeden exemplář schválených stanov, pak formulář pro výkazy spolkové s podotknutím, že výkazy dle formuláře tohoto dvojnásobně vyhotovené, co nejdříve jednoho každého roku správního sem předložiti (se) sluší. Konečně má spolek jeden exemplář stanov pro statistickou centrální komisi ve Vídni co nejdříve předložiti.
Ve Vyškově dne 3. listopadu 1885.
c.k. okresní hejtmanství Schmiedt m/p.


První (ustavující) valná hromada se konala 13. prosince 1885.
V prvním roce se přihlásilo 11 členů zakládajících (kteří složili jednorázový příspěvek), 80 přispívajících a 82 činných.
Cvičení ve zpěvu se konalo od prvopčátku řádně pro každý hlas dvakrát týdně - v pondělí tenory a basy, v úterý soprány a alty a v pátek všechny čtyři hlasy. Tento pořádek trval celé desetiletí. Mimořádné zkoušky se konaly podle potřeby v neděli před požehnáním a mimo to pět let se cvičily písně z kancionálku, a to pro lid každou neděli po požehnání. Jednota účinkovala s nacvičenými sbory církevními, mšemi a písněmi čtyřhlasými každou neděli a svátek na hrubé mši svaté ve farním chrámu Páně, občas i na požehnání a při jiných slavnostech, jako na Velký pátek při Božím hrobě atd. V prvním roce nacvičila Jednota 3 mše: 1.od Hausmanna, 2. K uctění sv. andělů strážných od Schweizera, 3. Pastorální od Reimanna. Mimo to bylo nacvičeno Asperges a Vidi aquam od Drahlovského, Ave Maria od Nešvery, některá offertoria a graduale od Reimanna, Pangelingua od Hromádky, Miserere k hodinkám od Reimanna a Stabat Mater od Reinbergra na Velký pátek. Z písní kostelních: Píseň k Panně Marii, vánoční Poslouchejte křesťané, Vykupitel z nebes trůnu k sv. Cyrilu a Metoději, jedna k sv. Václavovi a Litanie loretánské. Z písní národních: Proč ten ptáček od Quida H., Vodníkova nevěsta od Drahlovského, Zpěvy lidu českého od Maláta, Sbor venkovanů od Smetany, dál Přání pěvecké, Vlaštovička, Píseň amerických Čechů. S těmito písněmi vystoupila Jednota na koncertní produkci dne 28.ledna 1886 poprvé na veřejnosti s velmi dobrým úspěchem. Neúmornou prací si získala obecenstvo, takže počet údů zakládajících a přispívajících obnášel 88, činných 78, úhrnem 166. K příznivcúm počítala Jednota hned prví rok vysocerodého pan hraběte Albrechta z Kouniců, který Jednotě ponechal na cvičení dvě světnice na škarpě naproti škole, bývalý vinný sklep. Než si spolek mohl zakoupit harmonium, zapůjčil své vlastní harmonium důst. p. farář Julius Jiřík.
Za rok 1886 byly 4 výborové schůze. Protektorem sboru se stal P. Julius Jiřík, předsedou Václav Walter, sbormistrem Josef Šerý, ředitel kůru, vícesbormistrem učitel Albín Netoušek, jednatelem a pokladníkem P. Petr Kosík. Valná hromada byla 30.1. 1887.

Zpět

Další část