Zpět

1892
Rok výpomoci téměř ke každému podniku, který se ve Slavkově pořádal. 19.4. se na radnici delegáti všech spolků účastnili porady svolané kvůli zbudování spolkového domu. 27.5. uvítala Jednota spolu s jinými spolky brněnský Veleslavín a po požehnání v Oboře uapěla několik sborů. 29.7. uspořádala Jednota výlet do stromořadí, který poctila svou přítomostí také vrchnost ze zámku. Z čistého výtěžku bylo odevzdáno 5 zl. Katolickému školskému spolku ve Vídni. 12.9. pořádal ředitel divadla Srna (?) pro Jednotu krásný divadelní kus U slunce. 2.10. účinkovala Jednota ve prospěch Červeného kříže na zpěvním a hudebním koncertě. 20.11. oslavila Jednota patronku církevního zpěvu Ceciliánskou zábavou v sále U koníčka. 18.12. na vyzvání městského zastupitelstva oslavila s jinými spolky 300. výročí položení základního kamene radnice města Slavkova. Celé městské zastupitelstvo se v 10 ráno odebralo na hrubou, kde Jednota zpívala a večer na radnici zapěla na koncertě čtyři české sbory.
Funkcionáři zůstali v tomto roce stejní, bylo 9 výborových schůzí, valná hromada se konala 16.4.1893. Stav členstva: zakládajících členů 7, 110 přispívajících, 60 činných.

1893
Jednota pořádala oslavu 50letého biskupského jubilea panujícího papeže Lva XIII., který se svou učeností skví v rozhárané lidské společnosti jako hvězda na nebi a v otázkách sociálních je pravým učitelem člověčenstva. Uspořádala dík laskavé ochotě zdejšího spolku Svatopluk slavnostní koncert. Na něj zavítal náš proslulý spisovatel Václav Kosmák a na požádání ex abrupto přednesl známým způsobem Kukátkáře proslov o Sv. Otci. Na koncert zavítali nejen měšťané a úřednictvo, ale i přečetní hosté z celého kraje, aby takto poctili oslavence celého křesťanského světa. Výborně se na koncertě vyjímala Svatojanská kantáta od Musila.
Ve dnech 31. července a 1. srpna podnikla Jednota pouť na Velehrad. 48 členů činných a 36 přispívajících putovalo na hrob sv. Metoděje k první valné hromadě apoštolátu a tam, jak psaly veřejné listy, "Cyrillská Jednota slavkovská svým zpěvem korunu významné slavnosti položila". Tam přistoupili všichni členové ke sv. svátostem, zapěli v 10 hodin večer ve svatyni velehradské známou kantátu Musilovu a několik jiných sborů.
Na vyzvání slavnostního družstva největšího Moravana a rodáka novorousínovského P. Sušila oslavila Jednota 25. výročí úmrtí věhlasného spisovatele a básníka tím, že zavítala do Rousínova, zapěla při službách Božích odpoledne na náměstí Litanii, Tantum ergo a Ave Maria a při přednášce pořádané na počest Františka Sušila vícero písní, mimo jiné směs z písní Sušilových.
S největší ochotou vstoupila Jednota do kruhu ostatních spolků, které se usnesly uspořádat národopisnou výstavku ve Slavkově. Počet schůzí byl nekonečný, každý člen Jednoty se zavázal sbírat. Jednatel sebral sám na Bučovsku 500 předmětů, D.P. Flašar na církevní výstavku shromáždil přes 100 předmětů a nebylo člena Jednoty, který by se nestaral a předměty neodváděl. Směle můžeme tvrdit, že členové Jednoty sebrali na 1000 starožitných předmětů. Výstavka byly umístěna v 7 učebnách školní budovy a trvala celých posledních 7 dní měsíce srpna, od neděle do neděle.
Ty dvě neděle, kdy se všechny spolky zúčastnily slavných služeb Božích, zpívala vybrané zpěvy, mimoto pořádala tři koncerty v době výstavy. Sbor Výstavková hymna na slova jednatele P. Kosíka a hudbu sbormistra Josefa Šerého elektrizoval všechny posluchače. 30 ochotných slečen Jednoty pomáhalo v bufetu; roznášely vstupenky a obětovaly čas, všichni členové Jednoty taktéž věnovali práci a čas častým zkouškám a korunu slávy chtěli odnést jiní ...Dne 23.7. se zúčastnila Jednota svými delegáty slavnostního posvěcení praporu SKT v Bučovicích .
Jednota hned po založení užívala nějaký čas ke zkouškám harmonium svého prvního protektora, asi po roce zakoupila za půl třetího sta zlatých velké harmonium od fy Hugo Lhota z Hradce Králové, největší to české firmy v Čechách. Jelikož harmonium ve "sklepě" v mokrém bytě vzalo zčásti za své, vyměnil je výbor za nové od téže firmy ze skladu Lídl v Brně, přidav 50 .- zl.
V roce 1893 bylo 13 výborových schůzí, valná hromada se konala 11.3.1894. Stav členů:
7 zakládajících, 100 přispívajících, 60 činných fukcionáři zůstali stejní, místosbormistrem zůstal Adolf Jandl.

Zpět

Další část
Předchozí část