Zpět

1935
Vyznačuje se přípravami k oslavě 50ti letého trvání Cyrilské Jednoty ve Slavkově u Brna. Z předešlých zápisů vyčteme, že to byl rok opravdu pracovní, aby oslavy dopadly co nejskvěleji.
Každému členu, který měl jen trochu vnímavou duši, rozechvěly se v duši všechny struny nejvzácnějšího lidství, všechny síly, všechny složky osobnosti spočinuly v nejúklidnější harmonii: velký obrodný proces oslav, pozvedající se k mravním výšinám sněným již našimi zakladateli, muži velikých duší, těmi skrytými věštci a básníky, kteří v budoucnu slávu Cyrilské Jednoty viděli - tento proces ztělesňoval se rokem 1935 v práci všech členů a spolupráci jejich nástupců, při níž ze spleti poznatků tesávali ušlechtilé perly a drahokamy v tvrdé zlato duší, jež především rozněcovali k záplavě bezvýhradné lásky.
Bylo celkem 7 řádných výborových schůzí, ale mimo ně, sešli se členové výboru mnohokráte k osobním poradám.
Byly rozeslány oběžníky všem Cyrilským Jednotám k účasti 50tiletého trvání.
Jeho Em. Dr. Josef Kupka, biskup brněnský byl požádán o převzetí protektorátu s Obecnou Cyrilskou Jednotou v Praze.
Ustanoven slavnostní výbor, který kromě jiné drobné práce, vypracoval zvláštní trojdílný podrobný program, který byl s pozváním rozeslán všem Cyrilským Jednotám a pěveckým spolkům. Také všem známým jednotlivcům a všem spolkům města Slavkova, které nejsou otevřeně proti nám. K slavnosti byly pozvány též všechny úřady města Slavkova a okresní úřad ve Vyškově.
K slavnosti byly též vypracovány dějiny Cyrilské Jednoty za uplynulých 50 let, které byly uveřejňovány též v časopisech "Den" a "Vyškovský Kraj" pod nadpisem: "Kaleidoskop Cyrilské Jednoty ve Slavkově u Brna", které vypracovala a uveřejnila členka C. J. Marie Götzová, učitelka.
Při slavnosti byli jmenováni a diplomy odměněni zasloužilí členové Cyrilské Jednoty.
Diplomy čestného členství obdrželi tito členové:
1) Msgre P. Václav Uhýrek, arcikněz a děkan slavkovský byl již podruhé jmenován čestným členem Obecné Cyrilské Jednoty v Praze.
2) Pan Theodor Košvic, předseda zdejší C. J., jmenovám jejím čest. členem
3) Dp. P. Jan Odstrčil, katecheta v Brně, jmenován jejím čestným členem
4) Dp. P. Vojtěch Kirchner, farář v Lovčičkách, jmenován jejím čestným členem
5) Dp. P. Václav Navrátil, farář v Lulči, jmenován jejím čestným členem
6) Dp. Msgr. P. Frant. Krchňák, farář v Lysicích, jmenován jejím čestným členem podruhé !
7) Dp. P. Jan Dopita, farář v Popovicích, jmenován čestným členem
8) Dp. P. Ladislav Špolc, katecheta v Brně, jmenován čestným členem
9) Dp. P. František Dempír, katecheta ve Šlapanicích, jmenován čestným členem
10) Dp. P. Ludvík Kučera, katecheta v Poštorné, jmenován čestným členem
11) Dp. P. František Baláž, farář ve Vel. Újezdě, jmenován čestným členem
12) Dp. P. Karel Vítek, katecheta v Brně, jmenován čestným členem
13) Paní Františka Kalná, horlivá podporovatelka, jmenována čestným členem
14) Paní Terezie Tirayová, kmotra praporu, jmenována čestným členem
15) Paní Anna Wagnerová, bývalá sl. Čížková, nadšená sbormistrová, zastupující v nemoci I. sbormistra C. J. p. Josefa Šerého, jmenována čestným členem.
Pochvalné diplomy obdrželi tito členové a členky, vynikající nevšední obětavostí:
1) Pan František Franc, sbormistr a ředitel kůru.
2) Pan Silvestr Šimáček, režisér
3) Pan Alois Kocián, jako nejstarší činný člen
4) Slečna Hedvika Kociánová, dlouholetá členka a správ. šatny
5) Slečna Terezie Smutná, dlouholetá členka a správ. šatny
6) Slečna Anna Martinásková, dlouholetá členka, sólistka, "slavík" Cyrilské Jednoty.
Má tedy Cyrilská Jednota nyní: z minulých let 5 čestných členů, při slavnosti jmenováno 14, dohromady 19 čestných členů, zakládajících 3, přispívajících 80. Z činného členstva je 13 mužů a 25 žen.
Zpěvní zkoušky bývaly pravidelně 2 x týdně v úterý a v pátek od 20 do 21 hodiny. V roce bylo celkem 80 zkoušek, nejméně 1 hod. trvajících. I hlavní prázdniny byly o 1 měsíc zkráceny. Byly zavedeny řádné záznamy, jež pěkně a zřetelně dokazují, že hodin cvičení zpěvu bylo řádně využito.
Byly cvičeny sbory církevní i světské.
Církevní sbory: Tregler: Missa solemmis 5. a Missa brevis; Hausmann: Golgota, Pašije a ostatní zpěvy ze Svatého týdne před velikonocemi; Křížkovský: Hvězdy dvě..., Drahlovský: III. česká mše op. 265, Chmelíček: Veni Creator Spiritus; Říhovský: Sv. Cyrilu a Methoději; Svatý Václave; Dvořák: Stabat Mater; Eja Mater; Říhovský: Rozezvuč se; Schöpf: Sonntagsmesse 9; Drahlovský: Missa brevis. - Pak vánoční mše a jednotlivé sbory jako Kolařík: II. pastýřská mše; Halík: Česká pastorální mše; Hradil: Vánoční mše; Marhula: Vánoční mše, I., II. a III.; Gregor: Vánoční mše. Jiné jednotlivé sbory vánoční: Jiříru: Tichá noc; Budovce: Vzhůru bratři; Hausmann: V čarovné noci. - Dále Horník: Regina coeli; O'Máti moje předrahá, Šimíček: Zdrávas Maria; Říhovský: Zpěvy k Božímu Tělu, Kocián: Pange linqua 5; Šetina: Paste se ovečky; V. Mýtný: Česká mše vánoční; Říhovský: Česká mše pro lid; - Cvičeny též písně pohřební od Říhovského č. 6., 8., 9; pak Bečkovo: Jak bolestné je loučení; nacvičeny žalmy a modlitby dle nové Agendy.
Světské sbory: Smetana: Píseň česká; Novák: T.G.Masarykovi; Státní hymny; Dvořák: Slavnostní zpěv; V duchu hudby; Dvořák: Moravské dvojzpěvy; Blatný: Píseň osvobození; Bartoníček: Směs slovanských písní; Frant. Neumann: Není to sen; Pak zpěvy k operetě: "Brandejští dragouni" a k operetě "Lojzička".

Cyrilská Jednota po celý rok vystupovala veřejně při slavnostech církevních a svátcích církevního roku. Na Květnou neděli při svěcení ratolestí, při mši sv. velké a při Pašijích, ve Svatém týdnu při všech církevních obřadech o Zeleném čtvrtku, Velkém pátku a Bílé sobotě. Na Zelený čtvrtek zúčastnila se mše sv. a odpol. Temných hodinek na Velký pátek o 1/2 20 hod. zpívala na kůře Hausmanova Golgotu, na Bílou sobotu při slavnosti vzkříšení zpívala Regina coeli, Te Deum a Pange linqua; na Boží Hod velikonoční při slavné mši sv. zapěla Treglerovu Missa brevis. Svými zpěvy oslavila též svátky svatodušní, Boží Tělo a svátky vánoční. Rovněž zpívala o svátku sv. Václava a o svátku Všech svatých při odpoledních hodinkách za zemřelé. Po celý rok zpívala sborově každou neděli a svátek při hrubé mši sv.
Zvláště oslavy 50tiletého trvání byly s pravým pochopením a procítěním připravovány i odbyty. Zúčastnili se jich i staří ženatí zpěváci a starší provdané zpěvačky, takže účast při zkouškách a při oslavách čítala 120 zpěváků. V kostele na varhany doprovázel p. profesor Bedřich Wiedermann, na akademii na klavír hrál p. JUDr. Jaroslav Walter, advokát ve Slavkově a hudbu řídil p. sbormistr C.J. Frant Franc.
Ze slavnosti byly odeslány pozdravné telegramy p. presidentu republiky T. G. Masarykovi a protektoru oslav Jeho Emin. nejdůstojnějšímu p. biskupovi brněnskému Dru Josefu Kupkovi.
Dp. P. Jan Odstrčil, katecheta z Brna, bývalý dlouholetý jednatel C. F. v přednášce nastínil práci jednoty za uplynulých 50. let.
2.3. S Osvětovým okresním sborem zúčastnila se 85. narozenin p. presidenta republiky T. G. Masaryka.
6.3. Před kinovým představením v Lidovém domě uspořádala vlastní oslavy 85. narozenin p. pres. R. Č. S. - T. G. Masaryka.
28.7. odevzdal knihy dosavadní jednatel dp. P. Vojtěch Kirchner, jelikož se v nejbližších dnech stěhoval do Lovčic u Ždánic, kde byl ustanoven farářem. Toho dne ustanovil za něj místojednatelem nastupující p. kaplan dp. P. Ludvík Pešek.
Dne 29. srpna uspořádala Cyrilská Jednota spolu s ostatními katolickými spolky přátelský večírek na rozloučenou s odcházejícím dp. P. Vojtěchem Kirchnerem, s před rokem odstěhovavším se dp. P. Janem Odstrčilem, nyní katechetou v Brně, s p. odbor. učitelem Antonínem Krejčířem, jmenovaným okres. škol. inspektorem v Kyjově a s p. Arnoštem Slováčkem, velkým pracovníkem v čsl. Orle, zřízencem v ústavě v Černovicích. Při večírku byly předneseny různé výstupy a básně. Cyrilská Jednota svými zpěvy zpestřila program večírku.
Dne 1. září při hrubé mši sv., kterou obětoval ve Slavkově naposledy dp. P. Vojtěch Kirchner, zpívala na jeho žádost lat. mši Grubrovu a jeho oblíbenou Mariánskou vložku: "Buď Matkou mou". Sl. Anna Martinásková zpívala sólo "Maria, ó Maria" za doprovodu houslí p. Jaroslavem Fantou.
Dne 28. září sehrála C.J. operetu " Brandejští dragouni". Dne 27. října v předvečer oslav večer a dne 10. listopadu odpol. i večer sehrála velmi oblíbenou operetu od J. Baldy a J. Jankovce "Lojzička". Dne 29. září jela autobusem do Lovčic, kde byla pozvána k slavnostní instalaci dp. P. Vojtěcha Kirchnera. Jako při jeho odchodu ve Slavkově, tak i tam zpívala při mši sv. a při požehnání. Při požehnání Fiedlerovo Pange linqua, Mariánskou vložku "Matko spásy" a mužský sbor: "Zdrávas hvězdo mořská".
V Lovčicích pořádala právě míst. jednota čsl. Orla oslavu svatováclavskou akademii, při které C. J. spoluúčinkovala svými zpěvy

Vlastní oslavy 50tiletého trvání C. J., o nichž již dříve pojednáno.
Společné fotografování, které mělo býti 28. 10., ale pro špatné počasí bylo odloženo. Nevydařilo se, poněvadž mnoho, zvláště starších členů schází.
8.12. Přispěla C.J. při slavnosti 25tiletého trvání Mariánské družiny dívek ve Slavkově svým zpěvem.
14.12. Odstoupil pro vysoký věk z presidentského místa p. president T. G. Masaryk, prohlásiv "Budu se na vás ještě chvíli dívat, jak to vedete."
20.12. Zvolen presidentem RČS - p. ministr Dr. Edvard Beneš. O vážnosti těchto chvil pro občany RČS promluvil ku členům zdejších katol. spolků p. náměstek starosty Josef Kozlíček.
Po všech stránkách dobyla si Cyrilská Jednota chvály, získala obdivu a uznání.
Dne 13. února zemřel dlouholetý člen Cyrilské Jednoty zemský advokát p. JUDr. Vilém Walter. Dne 15. února doprovodila milého zemřelého člena na poslední cestě za asistence 3 kněží k poslednímu odpočinku. Při mši sv. zpívala, sborově Requiem. Pohřbu se zúčastnila s praporem. Dne 10. července zemřela činná nadějná a velmi oblíbená členka paní Žofie Ondrušková. Také ji dne 12. července doprovodila C. J. s praporem na posvátné pole, zpívala při pohřebních obřadech i při zádušní mši svaté. Kéž dobrotivý Pán Bůh odmění jejich pochopení a práci, kterou věnovali Jemu k oslavě ! Ať odpočívají v pokoji !
Jaký uzávěr pro rok 1935 ?
Ty sladce nevinné vzněty, jež zpívaly v duši jako Beethovenova Adagia v tichu zimních vánočních nocí po celý rok 1935 se nedají vylíčiti - to v duši pouze jemně hraje.
Zapsala: Marie Götzová, učitelka.
Ve Slavkově u Brna dne 31. ledna 1936.

Zpět

Další část
Předchozí část