Zpět

Ještě do roku 1936 nutno poznamenat:
Pro Národohospodářskou propagaci Československa byla požádána Cyrilská Jednota, aby zaslala elaborát do činnosti publikace Vyškov a okres. Stalo se tak. Elaborát vypracovala a zaslala do publikace jménem Cyrilské Jednoty členka výboru Cyrilské Jednoty Marie Götzová, učitelka, v měsíci lednu 1936.
Dne 11. prosince 1936 zavítal do Cyrilské Jednoty sv. Mikuláš i s rohatým po zpěvní zkoušce. Povzbudil členstvo k další činnosti svým pěkným říkáním, jímž vytkl pro obveselení každému členu i člence jeho světlé i stinné stránky. Členstvo bylo jeho příchodem překvapeno a mile potěšeno.
Připsala: Marie Götzová, učitelka, členka C. J.

1937
Po stránce činnosti opět rok, který možno nazvati " probuzenckým". Členstvo si odpočalo a projevilo novou chuť k práci. Byly pravidelné zpěvní zkoušky dvakrát týdně, vždy v úterý a v pátek od 20 -- 21 hodiny. Celkem bylo 72 řádných zkoušek, kromě zkoušek k operetám. O čem se nutno bolně zmínit je to, že mladší členstvo jaksi " vypřáhlo", neboť se u něj projevuje nechuť ku zpěvu. Zpěv většinou udržovalo členstvo starší. Cvičily se sbory církevní, světské a sbory k operetám.
Církevní sbory: J. Gregor: Vánoční alleluja; Pastorální mše česká; Vladimír Rotter: Vánoční zpěv; Ant. Dvořák: Stabat Mater (smíšený sbor); Jos. Gruber: Missa " Mater boni consilii; zpěvy na Boží Tělo; Říhovský: Zpěvy v Božím Těle; Sestupte andělové Boží; J. Förster: Ecce Sacerdos; J. Procházka: II. česká mše; pohřební: V trudném bolu; Kolařík: Vánoční mše; Mýtný: Česká vánoční mše; A. Hradil: Vánoční mše; Fr. Kolařík: Vánoční mše; E. Marhula: I., II. a III. vánoční mše; J. Budovec: Vzhůru bratři; Pastorella -- Anděl; H. Tomas: Noc tichounká; J. Blatný: Koleda, Rotter: Vánoční zpěv; J. Vojáček: My tři králi. Také mše a vložky na svátky velikonoční, svatodnění a ku sv. Všech svatých jako minulá léta. Světské sbory: E. Ambros: Moravské národní písně; Fr. Musil: Máj; F. Mendelssohn: Předtucha jara; J. B. Förster: Jaro se blíží; Buď zdráv; Krajem radostně zaznívá; Něžný ty vánku náš; Směs valašských písní; Z luhů slovanských; J. B. Förster: Ukrajinská píseň; A. Dvořák: Vyběhla bříza běličká; A. Dvořák: Dnes do skoku a do písničky; B. Smetana: Rozmysli si Mařenko; B. Smetana: Tři jezdci; Rud. Wünsch: Na Moravu; Rud. Wünsch: Moravě; K. Bendl: Z českého lidu; Moravské zpěvy; Napadly písně; též salonní kvartet Mozartovy a Hajdenovy skladby. K církevním sborům dlužno ještě poznamenati, že ku dni pohřbu p. pres. Osvoboditele nacvičila Gütterovo Requiem a jako vložko sólo
"Ó Hospodine" a Dvořákovu biblickou píseň: "Hospodin je můj pastýř". Po celý rok vystupovala sborově v neděli a o všech svátcích církevního roku při hrubé mši sv. a při Te Deum o sv. požehnání. Na Květnou neděli při mši sv., při svěcení ratolestí a při Pašijích; také při všech obřadech církevních ve Sv. týdnu, na Boží Hod velikonoční, na Pondělí velikonoční, na svátky svatodušní, na Boží Tělo, na svátek Všech svatých i při Temných hodinkách a o svátcích vánočních.
Ujednáno, že se spolkový klavír, kterého je často třeba, ponechá trvale ve Spořitelně v sále, aby stálým stěhováním netrpěl, a že se bude půjčovat na požádání i cizím spolkům za poplatek 40 - 50 Kč. I naše vlastní spolky budou muset za každé použití klavíru při divadlech aj. podnicích zaplatit poplatek 30,- Kč na "klavírní fond", z něhož by se hradila oprava a ladění klavíru.
Dne 8. června bylo zde sv. biřmování, při němž Jeho Em. Dr. Josef Kupka, biskup brněnský, provedl generální visitaci. C. J. ráno toho dne o 1/2 8 hod přivítala p. biskupa před farou a při jeho vstupu do kostela zazpívala "Ecce Sacerdos". Při mši sv. se na přání některých členů jiných katolic. spolků zpívalo "lidově".
Večer zazpívala C. J. p. biskupovi u fary, Zastaveníčko při lampionovém osvětlení. Zpívalo se: Buď zdráv ! Krajem radostně zaznívá.., Něžný ty vánku náš ! -; Směs valašských písní (Pochválen buď Ježíš Kristus !). Budiž zde poznamenáno, že p. biskupa tato pozornost velmi potěšila, Cyrilskou Jednotu pochválil a mezi jiným též pravil; "Kde je zpěv, tam jsou dobří lidé !"
Dlouholetý pokladník Cyrilské Jednoty dp. P. Cyril. Malý onemocněl a po jmenování administrátorem v Nížkovicích, rozloučil se dne 19. července se všemi katolickými spolky na přátelském večírku. Dne 21. července odejel na léčení do Vysokých Tater na Slovensko. Pokladnictví svěřeno novému dp. kaplanovi P. Metoději Nebojsovi. V hlavní prázdniny byla nově vymalována "Cyrilka", p. Aloisem Kociánem za 73,- Kč.
Dne 8. září u příležitosti francouzské výpravy, jež čítala asi 40 členů Francouzů z "Institud Richelieua", účinkovala Cyrilská Jednota počtem 28 členů na Prateckém kopci u Mohyle míru při mši sv. na počest francouzů, kterou obětoval nejdůstoj. p. biskup brněnský, Jeho Em. Dr. Josef Kupka. Po mši sv. musela na přání Francouzů zpívat i národní písně. Společnost Francouzů byla zpěvem i jeho vysokou úrovní úplně spokojena. Velký podíl na zdaru měla členka C.J. sl. Hana Hošková, kandidátka profesury, která mluví plynně francouzsky. Tak Cyrilská Jednota působí i na poli mezinárodním a to velmi účinně.
Dne 14. září zemřel p. president ČSR - tatíček . G. Masaryk - Osvoboditel.
V předvečer pohřbu p. pres. Osvoboditele uspořádala C.J. ro všechny katolické spolky pietní večer, při němž zpívala smuteční sbor "V trudném balu" a sl. Anna Marinásková zpívala sólo Dvořákovu biblickou píseň "Hospodin je můj pastýř". I recitace přednesly členky C. J. mezi nimiž sl. Jarmila Moudrá, přednesla vlastní skladbu. Bustu p. pres. dekoroval odborník p. Theodor Košvic, předseda C. J. O významu a úctě nás katolíků k p. pres. Osvoboditeli promluvil jednatel dp. P. Ludvík Pešek. V den pohřbu p. pres. Osvoboditele zpívala C. J. od Jütlera Requiem a vložka sólo "Ó Hospodine" za doprovodu houslí p. Jaroslavem Fantou, který doprovázel i při pietním večírku. Sólo zpívala slečna Anna Martinásková.
K naší chloubě a pro budoucnost, budiž zde poznamenáno, že naši členové p. předseda Theodor Košvic, p. náměstek Josef Kozlíček, předseda Lidové Jednoty a zakládající členka Cyrilské Jednoty pí. uč. Marie Surmová, obdrželi za zásluhy na poli náboženském papežské vyznamenání "Pro eclesia et Pontifice". Dne 28/9 jim byly ráno před slavnou mší sv. odevzdány záslužné kříže a diplomy. Cyrilská Jednota při tomto aktu i při mši sv. zpívala sborově na kůře. Toho dne o 11 hod zpívala při svatební mši sv, kterou obětoval a oddával svatebčany jednatel dp. P. Ludvík Pešek, člence sl. Žofii Žarožské s p. Antonínem Novotným. Novomanželům byla poslána spolková gratulace.
Dne 9. listopadu uspořádala C. J. ve své místnosti v Cyrilce pěkný hřejivý domácí večírek na počest 60tin své dlouholeté členky sl. Anny Martináskové a na svátek p. předsedy Theodora Košvice. Zpívalo se sborově "Buď zdráv" a "Napadly písně v duši mou". Salonní kvartet zahrál Mozartovy a Haydnovy skladby. Pak následovala volná recitace, složená členkou Marií Götzovou k tomu účelu, která byla promíchána veselými zpěvy jednotlivých hlasů zvlášť (samostatně sopráni, alti, tenoři a basi). Zábava byla zakončena tancem.
Opět milý domácí večírek v Cyrilce pro pilné členy - mikulášský. Podíval se k nám Mikuláš s rohatým, co bylo třeba pokáral i pochválil, vlil do duší nové nadšení a rozdal něco "pečeného". Po jeho odchodu dostalo členstvo čaj a u stolové zábavy se společně pobavilo.
Dne 31. ledna 1938 uspořádal p. ředitel kůru a Cyrilské Jednoty František Franc společně s členkou Marií Götzovou oslavu - opět zábavný večírek - na jmeniny - pro členstvo činné v učírně p. ředitele France, která byla skvěle vyzdobena po oslavě žákovského plesu. Členstvo se mile pobavilo.
Dne 9. září zemřel v Třebíči v nemocnici na tyfus příznivec C. J. - Slavkovák dp. P. Dominik Kučera, katecheta v Třebíči. Po převezení do Slavkova byl dne 12. 9. do rodinné hrobky pochován. Cyrilská Jednota doprovodila svého milého příznivce na poslední cestě s praporem a při pohřebních obřadech v kostele i na hřbitově zpívala. R. i. p. Dne 3. dubna zemřel náhle - nešťastně - člen C. J. František Frank. R. i. p. Dne 20. srpna zemřel dlouholetý člen Cyrilské Jednoty a její praporečník p. Antonín Kachlík, soukromník. C. J. ho vyprovodila k poslednímu odpočinku korporativně s praporem a při pohřebních obřadech zpívala. R. i. p.
Dramatický kroužek nadějně pracuje na prknech Thalie a zdá se, že jeho působením sláva Cyrilské Jednoty pokvete. Vystoupil tohoto roku v následujících kusech: Dne 23. a 28. března na Květnou neděli a na Pondělí velikonoční sehrál operetu: "Na tý louce zelený". Dne 15. května na Boží hod svatodušní sehrál operetu "Dvě srdce tančí dokola". Dne 5. prosince sehrál operetu "V tom našem kostelíčku", kterou dne 1. ledna 1938 opakoval pohostinsky na pozvání v Hodějicích ve prospěch Čsl. Orla v Hodějicích. Dne 10. října opakoval operetu "Odtroubeno". Dne 1. listopadu 1937 sehráli ochotníci ve prospěch místního Čsl. Orla drama ze života "Mlynář a jeho dítě". Již v r. 1936 byl pořízen nový inventář šatstva a divadelních potřeb, jež jsou majetkem Cyrilské Jednoty. O ceně tohoto majetku a stavu jeho vede správkyně šatny zvláštní podrobný záznam. - Na valné hromadě Cyrilské Jednoty dne 2. 2. 1937 přihlásili se za přispívající členy p. Josef Zanker, správce lidového hospodářského družstva a jeho choť Marie. V roce 1937 měla Cyrilská Jednota čestných členů 19 zakládajících 3, přispívajících 72; činného členstva je 13 mužů a 23 žen.
Dne 25. ledna 1938 bylo členstvo ve zpěvní zkoušce polekáno úchvatným červeným pruhem na severním nebi, táhnoucím se od zámku půlkruhem nad kostelní věží ke škole - domnívající se, že někde v dáli vznikl veliký požár. Po delším pozorování se zjistilo, že je to vzácný přírodní zjev, vyskytující se někdy u nás i za kolik století (poslední byl v r. 1831), zjev krajin polárních, arktických, kolem pólů, tzv. severní neb polární záře. Byl to přírodní zjev elektromagnetický. Příčinou jeho byla elektřina v ovzduší. Dvě elektřiny, záporná na zemi a kladná nad zemí se setkaly, nastalo vybíjení, při čemž byl spatřen tento světelný efekt, jež umožnily poměry polárních končin. U nás byl spatřen pouze jeho malý odlesk na severním nebi. Takovýto úkaz vyskytne se jen za jasných zimních nocí.
Lituji velmi, že na valné hromadě 2. 2. 1938 musím složiti - vlastně zříci se funkcí správkyně šatny a vedení pamětní knihy. Velmi vážné důvody sociální a zdravotní mi brání v řádném plnění povinností - a nedostatek jasnosti, světla inspirace ve vážných chvílích života, pak veliké boje a starosti ve vlastní rodině mě přesvědčily, že se dále k zastávání těchto funkcí nehodím, že jsem pro jejich vedení neschopnou. Proto je mojí povinností ustoupiti do "pozadí", aby se funkcí mohl ujat někdo schopnější, zdravější, který není pronásledován vlastními starostmi a jehož jméno je zvučnější. Toho Cyrilské Jednotě ze srdce přeji !
Marie Götzová, učitelka, zapisovatelka
Ve Slavkově u Brna dne 1. února 1938

Zpět

Další část
Předchozí část