Zpět

Památní kniha
Cyrillské jednoty
ve
Sloupě.

Již roku 1879, když na slovo vzatý znalec církevní hudby p. Lehner obecnou jednotu Cyrillskou ku pěstování kostelního zpěvu pro království české založil a zároveň svým časopisem Cecilií, později Cyrillem, všemožně k tomu vybízel, by vedle jednoty jím založené, zakládány byly jednoty farní, vybízel v Pánu zesnulý děkan, později čestný kanovník P. Alois Wolf nížepsaného, který od r. 1874 až do r. 1887 ve Sloupě kaplanoval, k tomu, by se o zřízení Cyrillské jednoty farní ve Sloupě pokusil. Než nížepsaný, nejsa zvláštním znalcem hudby a předvídaje mnohé a mnohé překážky, jenž se tomuto bohumilému dílu vstříc stavěly, obával se, že pokus zříditi tou dobou Cyrillskou jednotu ve Sloupě sotva asi s dobrým výsledkem se setká!
Než ale, aby se ku zřízení jednoty prozatím cesta alespoň poněkud upravila a snaha po obnovení pokleslé hudby kostelní najevo dala, byla dosud v kostele Sloupském obvyklá intrada a skladby s hlučným průvodem hudebních nástrojů (bubnů, trub, píšťal) adostraněny, choralní responsoria při mši sv. zavedena a písně dle kancionálku Lehnerova cvičeny a na kůru zpívány.
Lid ovšem jsa zvyklý hlučným intradám a osvědčilým fidlovačkám tuto novotu nemile nesl, a dával svou nevoli veřejně najevo, nešetře přitom ani kněžstva, aniž učitelstva. Jelikož ale tímto reptáním a nesmyslnými nájezdy zvěčnělý P. děkan Alois Wolf od vytknutého cíle nedal se odstrašiti, umlklo konečně všeliké reptání a nápravě kostelní hudby cesta proklestěna.
V prosinci r. 1887 byl nížepsaný ustanoven farářem v Hor. Štěpanově. V této obci pohorské byla přičiněním tamějšího nadučitele p. Ferd. Karafiáta již v r. [] zřízena cyrillská jednota. Nížepsaný přišed do Štěpanova, žasl nad pokročilostí obnovy tamnější hudby kostelní, nad krásou zpěvů dle kancionálku Lehnerova cvičených a pílí údů zchůze cyrillské jednoty navštěvujících a tu sobě přečasto myslel: “Hle, když bylo lze ve Štěpanově, této nepatrné pohorské vesnici obnovu kostelního zpěvu provésti a tak stkvělých úspěchů docíliti, proč by to nebylo možné ve Sloupě?”
A proto nížepsaný, stav se v lednu 1891 po smrti p. kanovníka Aloisa Wolfa farářem Sloupským, vytkl sobě za nejpřednější úkol, zřízení Cyrillské jednoty ve Sloupě. Že se nížepsanému úmysl jeho ve Sloupě Cyrillskou jednotu zaříditi podaří, bylo mu zárukou, že se Sloupský p. Nadučitel Jan Necid, jakožto řídící kůru ochotně ve cvičení údů jednoty ve zpěvu zavázal. Za tou příčinou byly tedy od předseda všeobecné jednoty pro králobství české p. Lehnera požádány tištěné stanovy a v unoru r. 1891 vys. c. k. Místodržitelství v Brně ku schválení zaslány. Ve stanovách těch bylo zřejmě podotknuto, že se má zaříditi farní Cyrillská jednota ve Sloupě s filialními jednotami ve Vavřinci a v Němčicích, ani páni učitelé, Josef Klimecký, nadučitel ve Vavřinci a František Hýsek, učitel v Němčicích, sobě svěřené údy jednoty ve zpěvu cvičiti, ochotně přislíbili.
Zřízení Cyrillské jednoty ve Sloupě bylo pak výnosem vysok. c. k. Místodržitelství v Brně ze dne 13. března 1891 č. 7231 povoleno a stanovy schváleny.
V následující na to neděli vysvětlil nížepsaný z kazatelny účel jednoty a vyzval farníky najmě dospělejší mládež, by k cyrillské jednotě přistoupiti neváhali. A eihle, když brzy na to konán ve škole zápis údů, přihlásilo se jich hned 170. V následujících nedělích počet přihlásivších se rostl, a dosáhnul neočekávané výše 296.
V neděli 26. dubna 1891 svolal nížepsaný, jakožto prozatímní předseda první valnou hromadu za příčinou volby představenstva jednoty (předsedy, místopředsedy, jednatele a osmičlenného výboru).
Za předsedu byl jednohlasně zvolen    p. Josef Sychra, farář Sloupský,
za místopředsedu     p. Jan Necid, nadučitel Sloupský
za jednatele             p. Cyrill Vala, kaplan Sloupský.
Do výboru:
P. Jakub Podivínský, lékař ve Sloupě
P. František Ondroušek, podučitel ve Sloupě
P. František Novotný, podruh ve Sloupě
P. Josef Klimecký, nadučitel ve Vavřinci
P. Jan Kakáč, rolník ve Vavřici
P. František Hýsek, učitel v Němčicích
P. Jan Hebelka, rolník v Němčicích
P. František Kala, rolník ze Šošůvky.
Za náhradníky:
P. Karel Siber, voskař ve Sloupě
P. Josef Vaňous, obchodník ve Sloupě.

Při této první valné hromadě bylo ustanoveno, by se příští neděli započala cvičiti první mešní píseň z Lehnerova kancionálku “Hospodine” a sice tím způsobem, že by se cvičilo ve Sloupě, ve Vavřinci a v Němčicích a když by píseň ode všech byla nacvičena, by se pak údové všichni v kostele sešli a tm na zkoušku nacvičenou jednotlivě píseň zazpívali a pak teprv, aby se píseň ta veřejně při mši sv. zpívala. Dnem tedy 26. dubna 1891 započala Cyrillská jednota Sloupská činnost svou. Jejímu blahodárnému počínání žehnej milostivý Bůh!
Josef Sychra, farář.

Zpět

Obsah