Zpět

Stanovy spolku “Moravský smíšený sbor učitelský” v Brně.


Článek 1.
Účel spolku:
Buditi a šířiti svými výkony pěveckými zájem pro velká díla sborová doma i v cizině.
Článek 2.
Účelu toho domáhá se spolek:
Účelu toho domáhá se spolek pořádáním koncertů doma i v cizině. Vyhlášky v té příčině jak spolkové tak koncertní dějí se lepením plakátů, veřejným tiskem neb oběžníky.
Článek 3.
Jméno, sídlo a pečeť spolku:
Jméno spolku jest: “Moravský smíšený sbor učitelský”. Sídlem spolku jest Brno. Pečeť spolková: “Moravský smíšený sbor učitelský”.
Článek 4.
Členové:
Členové jsou: a/ činní, b/ přispívající, c/ zakládající a d/ čestní.
a/ Činnými členy mohou býti toliko učitelé a učitelky.
b/ Přispívajícím členem může býti každý přítel spolku, též osoba hromadná, zaplatí-li roční příspěvek K 2,-.
c/ Zakládajícím člemen se stane, kdo do pokladny spolku jednou pro vždy vloží K 50,-.
d/ čestným členem jest ten, kdo si o spolek dobyl zvláštních zásluh.
Počet členů přispívajících, zakládajících a čestnýcj není omezen. Členů činných může však býti maximálně 80.
Článek 5.
Přijímání členů:
O přijetí členů činných, které podmíněno jest:
a/ kvalitou hlasovou,
b/ naprostým ovládáním repertoiru,
rozhoduje po návrhu dirigentově výbor spolkový.
Členy přispívající a zakládající přijímá výbor, volený každoročně valnou hromadou.
Člena čestné jmenuje valná hromada po návrhu výboru.
Před utvořením spolku přijímají členy podepsaní zařizovatelé. Ti také svolají ustavující valnou hromadu.
Článek 6.
Povinnost členu:
Člen činný jest povinnen:
a/ přítomen býti všem zkouškám a produkcím;
b/ dbáti všech pokynů daných dirigentem;
c/ dbáti toho, aby svým vystupováním nepoškodil zájmu spolku.
Nemůže-li se činný člen z vážných příčin (nemoc, povinnosti služební etc.) zkoušky nebo produkce súčastniti, jest povinen zpraviti o tom včas dirigenta a předsedu. Kdo nesúčastní se bez platné omluvy dvou zkoušek, bude po eventuelním návrhu výboru ze sboru vyloučen. Členové přispívající a zakládající jsou povinni příspěvek svůj řádně odváděti.
Členové čestní nemají žádných povinností.
Článek 7.
Práva členů:
Činní členové mají právo: Na hromadách a shromážděních spolku účast míti, rokovati, návrhy činiti, hlasovati, voliti a volenu býti, podávati návrhy výboru neb valné hromadě.
Členové přispívající, zakládající a čestní mají práva členů činných, vyjma aktivního a passivního práva volebního.
Článek 8.
Kdo přestává býti členem:
Členem býti přestává, kdo ohlásiv to písemně výboru dobrovolně vystoupí, neb koho valná hromada po návrhu výboru pro neplnění členských povinností (ad 6. uvedených) vyloučí.
Správa spolku:
Záležitosti spolku spravují:
a/ valná hromada,
b/ výbor.
Článek 10.
Valná hromada:
Valná hromada, kterou svolává výbor, koná se nejméně jednou do roka a má tuto působnost:
a/ posuzuje činnost odstupujícího výboru dvěma zvolenými revisory;
b/ ustanovuje (sic) o přebytcích příjmů;
c/ vykládá a mění stanovy;
d/ rozhoduje o zrušení spolku;
volí čestné členy po návrhu výboru;
f/ volí předsedu, dirigenta, 8 členů výboru, dva náhradníky a dva revisory účtů.
Polovice členů výboru, náhradníků a revisorů účtů budiž volena z mužského sboru, polovice [z] ženského. Ve funkcích předsedy a místopředsedy střídají se též členové mužského a ženského sboru. Jest vyloučeno, aby dirigent byl zvolen předsedou spolku. Volby mohou se konati lístky neb aklamací.
g/ po návrhu výboru vylučuje členy.
Valná hromada koná se každého roku jednou; mimořádně může býti svolána, jakmile 4 členové výboru nebo 15 členů spolku o to požádá. Budiž svolána 14 dní předem.
Zahájena býti a platně se usnášeti může valná hromada za přítomnosti aspoň dvou třetin členů, a to nadpoloviční většinou hlasů.
Nesejde-li se dostatečný počet členů, koná se druhá valná hromada za nezměněného pořádku rokování o hodinu později a usnáší se opět nadpoloviční většinou hlasů, beze zřetele na počet přítomných.
O změně stanov nebo o zrušení spolku může se valná hromada usnášeti jen za přitomnosti dvou třetin členů, z nichž musejí dvě třetiny hlasovati.
Zápisy valné hromady nabývají platnosti podpisem předsedy, jednatele a jednoho přítomného člena.
Článek 11.
Výbor:
Výbor se skládá z předsedy, dirigenta a 8 členů (celkem z 10 členů). Volí ze sebe místopředsedu, jednatele, pokladníka a archiváře. Vyřizuje všechna usnesení valné hromady; přijímá písemné návrhy členů pro valnou hromadu; ustanovuje předmět, čas a pořádek valných hromad, což členstvu oznamuje se 14 dní předem ve “Věstníku” U.S.J.U. na Moravě s jednotlivými oznámeními, která se členům rozešlou. Konání valné hromady oznámí výbor nadřízenému politickému úřadu přípisem podepsaným předsedou a jednatelem.
Výbor činí také návrhy pro valnou hromadu, přijímá členy přispívající a zakládající, ustanovuje produkce, přijímá činné členy, navrhuje čestné členy a podává návrhy na vyloučení členů.
Výbor schází se na svolání předsedy podle potřeby, musí však býti svolán, žádá-li o to aspoň 5 členů výboru. Usnášeti se může platně, je-li přítomno aspoň 5 členů výboru, předsedajícího v to počítaje.
Rozhoduje se nadpoloviční většinou hlasů.
Člen výboru jest povinen účastniti se výborových schůzí. Neomluví-li po dvakráte svou nepřítomnost řádně, přestává býti členem výboru a na jeho místo nastoupí náhradník. Totéž se stane v případě jinakého uprázdnění místa ve výboru.
Článek 12.
Činovníci, předseda:
Předseda jest zástupcem spolku na venek; osobně i písemně spolek zastupuje, vykonává usnesení výboru a valných hromad, podpisuje s jednatelem spisy spolkové; není-lisvolání výboru možné, rozhoduje sám a vyžádá si dostatečného schválení; při hlasování hlasuje (při rovnosti hlasů návrh podá); pečuje, aby všichni členové výboru i spolku své povinnosti plnili.
Místopředseda:
Místopředseda zastupuje předsedu za jeho nepřítomnosti.
Dirigent:
Dirigent stanoví program a řídí všecky zkoušky a produkce. Navrhuje přijetí činných členů (ad 5. uvedených). O zkouškách následujících dorozumiž se dirigent s činnými údy vždy ve zkoušce poslední.
Nemůže-li dirigent z vážných příčin (nemoc etc.) neodvolatelnou produkci nebo zkoušku říditi, jmenuje pro ten případ svého zástupce z činných členů.
Oproti zástupci dirigentově mají členové činní tytéž povinnosti, jako oproti dirigentovi samému (ad 6. b).
Jednatel:
Jednatel vede zápisy o schůzích výborových a valných hromadách, vede knihu členů spolkových, svolává členy ke zkouškám, podpisuje s předsedou neb jeho náměstkem listiny spolkové a podává zprávu jednatelskou. Nemůže-li zastupovati spolekani předseda ani místopředseda, zastupuje jej jednatel.
Pokladník:
Pokladník spravuje pokladnu spolkovou; přijímá všecky hotovosti a stvrzuje je. Vydává peníze:
a/ na poukázky předsedy nebo jeho náměstka,
b/ o své újmě, ale vyžádá si dodatečného schválení při nejbližší schůzi výborové.
Vede knihu příspěvků členů přispívajících a zakládajících a knihy účetní; podpisuje listiny pro spolek finančně závazné a uschovává všechny nutné doklady.
Archivář:
Archivář obstarává a vede v přesném záznamu archiv. Archiv obsahuje: notový materiál, rukopisy a veškeren tisk, týkající se spolku, všecka uznání a důkazy přízně, jechž se spolku dostalo. Výbor si ponechává volnost, aby dle podle potřeby ustanovil, jaké jiné práce se mají členům výboru nebo členům spolku přiděliti.
Článek 13.
Spory:
Spory povstalé z poměrů spolkových mezi členy a výborem nebo mezi samými členy, vyřizují se smírčím soudem, jejž svolává ke každému případupředseda. Každá z obou sporných stran jmenuje dva smírčí soudce ze členů spolku. Tito zvolí si pátého člena za předsedu prostou většinou hlasů; při rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedův.
Z rozsudku není odvolání. Nedostavil-li se člen spolku do produkce bez omluvy, aneb uznal-li výbor jeho omluvu za neplatnou, a byl-li spolek nedostavením se toho člena hmotně poškozen, jest výbor oprávněn žádati na členu tom náhradu. Vznikne-li spor o výši této náhrady, rozhodne soud.
Článek 14.
Zrušení spolku:
Kdyby se spolek rozešel, má se veškeré jmění obrátiti na zapravení dluhů, budou-li jaké; co by pak po zaplacení přebývalo, obrátí se k účelu, jejž valná hromada určí; kdyby však též o tom ničeho neustanovila nebo ustanoviti nemohla, vezme zbylé jmění do správy “Ústřední spolek jednot učitelských na Moravě” s tou výhradou, že jmění odevzdá novému “Smíšenému sboru učitelskému”, který by se na Moravě utvořil a do svých stanov pojal článek čtvrtý těchto stanov, jednající o členech.
Článek 15.
Řeč:
Jednací řeč spolku jest česká.

Čís. 5392 V Brně dne 24. ledna 1912. Založení tohoto spolku dle obsahu předstojících stanov se ve smyslu §9. zákona ze dne 15. listopadu 1867, ř. z. č. 134, osvědčuje.
Za c. k. místodržitele: Prokeš v.r.
(MZA Brno B 26 karton 2535B sign. 917)

Stanovy

Zpět