Zpět

Stanovy slovanského zpěváckého spolku techniků brněnských. (1866)


§. 1.
Spolek sluje: “Slovanský zpěvácký spolek techniků Brněnských”, jehož účelem zpěv pěstovati jest.

§. 2.
Údové dělí se na: výkonné a přispívající.
Výkonným údem státi se může každý technik, jenž zpěvu mocenjest. Přispívajícím údem ten, který stanovami předepsanou část náležitě odvádí.

§. 3.
Činnost spolku.
Výkonní údové shromáždí se pravidelně jednou v témdni, v čas potřeby i dvakrát, připravující se takto k veřejným představením, kteréž ve třech zábavách (Liedertafeln) a v několika výletech (Sängerfahrten) záleží a odbývati se budou výborem určenou dobu. Každý výlet oznámen býti má tři dni před tím u ředitelstva c. k. technického ústavu.
Výdaje při podniknutích zapraví se ze spolkové pokladnice.

§. 4.
Vedení spolku.
Spolek zastupuje sedm výborů, z nichž čtyři zároveň výkonnými údy býti musí. Výbor volen jest od veškerých údů na čas jednoho roku v tenž způsob, že se nejprve sbormistr, pak ostatních šest výborů a z těch jeden za předsedu celým spolkem volí. Výbor pak ze středu svého zvolí jednatele, pokladníka a listovního. Celý výbor shromáždí se k poradám v spolkových záležitostech v měsící dvakrát; při hlasování rozhoduje absolutní většina hlasův, v případě stejnosti hlasů rozhoduje předseda hlasem svým. Záležitosti spolkové uzavírají v těchto poradách již 4 výborové, vyjma těch, které stvrzené celého spolku vyžadují.
Vyloučiti ze spolku úda některého právo má výbor tehdáž, jestli ten roztržitostí původcem jest, neb se účelu spolku protiví; vyloučení takové v veřejnost přijíti nesmí.
Výbor jest z jednání svého spolku zodpovědným.

§. 5.
V čele spolku stují předseda, zastupující jej na venek, svolává schůze a hromady, stará se o provedení uzavření, dohlíží na hlasování, oznamuje výsledek volby; především pak povinností jeho jest, udržovati pořádek a starati se, by plněny byly stanovy.
On jest dále povinen při roční hromadě předložiti celému spolku jmění a účty.

§. 6.
Jednatel spolkuobstarávati má tot:
1. Vyhotoviti písemnosti a dopisy spolku, sestaviti pro spolek zajímavé poznámky a konečně starati se o potřebné spolku předlohy k všeobecným hromadám.
2. Vésti knihu památní, vyhotoviti potřebné přehledy a uzavření, sestaviti a odeslati pozvání ku všem schůzím a představením a uschovati spolkovou pečeť.
3. Vésti protokol veškerých případů, jakož i seznam údův.
Jednatelovou povinností jest, výsledek porady výboru v nejbližším týdenním cvičení výkonným údům oznámiti. Má-li jednatel mnoho práce, jest úlohou výboru jemu vypomoci.

§. 7.
Pokladník přijímá a uschovává příspěvky jednotlivých údů a jistiny, vydává za potřebné spolku věci předsedou určené částky do 10 zl. r.č.
Vydání za opisy sborův stvrzené býti musí listovním a sbormistrem.
O vydání přes 10 zl. r. č. rozhoduje celý spolek.
Nemůželi zastávati úřad, vyvolí za sebe jiného, za kteréhož se ale zodpovědným činí. Účty musí nejen jeho, nýbrž i jménem předsedy, jednatele a jednoho výbora stvrzeny býti.

§. 8.
Listovní uchovává spolku náležející potřebné sbory, kteréž spolkovým pečetem opatří, stará se ve spojení se sbormistrem o potřebné opisy sborů jednotlivých, jest povinen inventář vésti, stojí za úplnost archivu a při roční hromadě se musí věcmi v inventáři zanešenými vykázati.

§. 9.
Každý nový výkonný úd podrobiti se musí zkoušce ve zpěvu sbormistrem.
Sbormistr povinen jest spolkové sbory k představení připraviti a k témuž potřebné přípravy obstarati; programy jím sestavené výboru k přezkoumání předložiti. On má právo činiti výboru návrhy na zaopatření sborů a může za sebe v případě nemožnosti jiného stanoviti.

Sbormistr vede pak vyšší dohlídku nad archivem.
§. 10.
Celý spolek rozhoduje o vydání přes 10 zl. r. č. a o účinkování spolku při všech stanovami určenýchpodniknutích.
K uzavření zapotřebí jest nejméně polovice účinkujících údů.

§. 11.
Všeobecné hromadě ponechává se toto:
1. Volba výboru.
2. Změna stanov, kteréž k schválení c. k. úřadu přijíti musí.
3. Uznání ročních účtů.
4. Rozpadnutí spolku.
K všeobecné hromadě, která v měsící říjnu se odbývá, jest k uzavření dvou třetin všech k hlasování oprávněných údů třeba, kdež většina rozhoduje; nesešlili se dvě třetiny, vypíše se nová hromada, při kteréž každý počet rozhoduje.

§. 12.
Každý nově přibylý úd podléhá zkoušce sbormistrově; na to pak v následujícím cvičení oznámí se jeho jméno, nemáli nikdo platných nároků na nepřijmutí, jest přijat.

§. 13.
Ochránce spolku volí hromada.

§. 14.
Práva spoluúdův:
a. výkonných:
1. Právo hlasování při všeobecných hromadách a ostatních schůzích.
2. Právo návrhy činiti. Aby návrh učiněný k rozhodnutí výboru přišel, musí od navrhovatele a tří právo k hlasování majících údů podepsán býti; jeli návrh od výboru zamítnut, jest 12 podpisů třeba, aby celému spolku předložen býti mohl, byl-li by ale návrh nutný a důležitý, jest předseda nucen hromadu svolati.
3. Právo hlasování při volbě výboru a právo sám volen býti.
4. Právo jednotlivá čísla archivu na čas 14 dnů sobě vypůjčiti.
5. Právo žádati do zábav jednu vstupenku k libovolnému použití.
6. Právo podíl bráti na všech podniknutích spolku.

b. přispívajících:
1. Právo ve všeobecných hromadách přítomen býti, návrhy dle §. 14. činiti a co výbor volen býti.
2. Právo ve všech zábavách se zúčastniti a mimo to jednu vstupenku k volnému užítí požadovati.

§. 15.
Závazky spoluúdův:
ad a. Každý výkonný úd zavazuje se k placení 1 zl. r. č. co příspěvku na celý rok, který nejméně v měsíčních lhůtách zapraviti povinen jest. Mimo to zapraví každý 20 kr. co základní částku; on jest dále povinen nutně hodiny cvičení navštěvovati.
ad b. Přispívajíc údové musí nejméně v desíti lhůtách 2 zl. r. č. zapraviti, mimo to co základní část 50 kr.

§. 16.
Jmění spolku záleží:
1. z příspěvků údův
2. z výnosu veřejných představení, darů a jiných příspěvků
3. z archivu.
Tímto jměním kryjí se veškeré útraty spolku.

§. 17.
Spolkový rok počíná 1. říjnem a končí posledním červnem.

§. 18.
Rozepře ve věcech spolkových mezi údy rozhodují zvlášť k tomu zvolení rozsudí; každá ze sporných stran zvolí si jednoho a toti dvá volí pak vrchního ze středu údův; neshodují-li se rozsudí ve volbě vrchního, rozhoduje mezi nimi výbor.
Odvolání se z rozsudku sporným stranám nepřísluší.

§. 19.
Vystoupení ze spolku děje se oznámením u předsedy.
Vynecháli úd jednotlivý hodinu cvičení třikrát po sobě bez ohlášení a nedbáli na vyzvání, by v příští hodině se dostavil neb omluvil, považuje se za vyloučena.
Opominou-li údové přispívající, vyzváni byvše, povinnou část zapraviti, za vystouplé se považují.
Každý pak vyloučený úd ztrácí veškerá práva doe dne vyloučení.

§. 20.
Rozpadnutí spolku.
Kdyby spolek se rozpadl, v případě nedostatku údův, aneb za příčinou usnešení valnou hromadou učiněným v ten způsob, že dvě třetiny všech k hlasování oprávněných údů rozpadnutí spolku žádají, - připadá jmění spolkové účeli všeobecnou hromadou určenému.
V Brně dne 17. prosince 1866
Prozatímní výbor.
Číslo 5776.
Tyto stanovy se potvrzují. Od c. k. mor. místodržitelstva
v Brně dne 23. března 1867.
Za c. k. místodržitele Wessely m. p.

Stanovy

Zpět