Zpět

Stanovy čtenářského spolku v Mor. Budějovicích.



I.
Účel spolku.

Čtenářský spolek klade sobě za účel: rozšíření pravého vzdělání v nižších třídách obyvatelstva, a bavení společenské v místnostech k tomu zvláště ustanovených čítáním kněh, časopisů, novin a. j.

II.
Členové.

1. Členem spolku může býti každý řádný občan.
2. Členové jsou
a/ skuteční
b/ čestní (zvolení)
3. Člen zvolený obdrží potvrzení svého příjmutí ve spolek zvláštním dyplomem; člen skutečný zvláštním lístkem.

III.
Výbor.

Valná hromada (viz čl. VIII) vyvolí většinou hlasů ze středu svého výbor sestávající ze sedmi členů, z nichž se každý rok tři losem vyloučí, titíž mohou však při nové volbě, která pak k doplnění výboru hned nastane, opět zvolení býti.

IV.
Hodnostářstvo.

Výbor vyvolí ze středu svého většinou hlasu: starostu, jeho náměstka, pokladníka, a jednatele spolku na tři léta, po kterém čase opět zvolení býti mohou.

V.
Úkol výboru.

Výbor, jenž měsíčně jednou (mimo to však vždy, kdykoliv to záležitosti spolkové nutně požadují) sezení svá odbývá, vyjednává a zpravuje všechny záležitosti spolkové mimo ty, které valné hromadě a hodnostářům ponechány jsou, a sice: Přijimání nově se přihlásivších spoluúdův, obstarávání kněh, novin, obrazů a. t. d. jakož i všeho v místnostech spolkových potřebného a rozesílání kněh, časopisů neb novin údům jednotlivým. Při vyjednávání výboru jemužto aspoň čtyři z výborův přítomni býti musí aby mohl uzavírati, rozhoduje většina hlasů přítomných výborníkův, v pádu stejného počtu hlasů, starosta. Při sezení výboru vede se protokol.

VI.
Úkol hodnostářův.

1. Starosta má péči o řádný vývin spolku, o jeho jmění a co možná úplné dosáhnutí jeho účelu. Starosta zastoupá spolek u jiných osob a úřadů, předsedá výboru a valné hromadě, určí den jejich sezení, bdí nad zachováním pořádku v místnostech spolkových jakož i nad šetřením stanov ve všem, konečně jest starostovi svěřeno zpravování všech záležitostí mimořádných a nutných, za což však valné hromadě zvlášť odpovědným jest.
2. Pokladník zpravuje jmění spolkové (pokud se týče vedení počtů), přijímá vklady spoluúdů a vyplácí běžné výlohy, za což starostovi odpovědným jest.
3. Náměstek starostův zastává tohoto vždy, kdykoliv úřad svůj konati nemůže.
4. Jednatelovi odkázány jsou práce písemné, jakož i zvláštní péče o knihovnu spolkovou.

VII.
Odpovědnost výborů a hodnostářův.

Jak výbor tak i hodnostářové jsou dle poměru valné hromadě odpovědní.

VIII.
Valná hromada.

Valná hromada, ku které starosta členy oběžným listem vyzve, odbývá se se každého roku jednou, den a místnost určí starosta. Zde podá starosta zprávu o působení výboru a hodnostářův od času valné hromady posledně odbývané. Na to se přikročí k rokování o návrzích od výboru neb jednotlivých členů učiněných. K platnému uzavření musí se nejméně dvě třetiny všech údův při valné hromadě účastniti. Návrh od jednoho z členův učiněný musí nejméně sedmi členy podporován a nejdéle čtrnáct dní před zasedáním valné hromady starostovi písemně zadán býti, aby všechny k vyjednávání při valné hromadě určené návrhy nejdéle týden před jejím zasedáním oznámeny býti mohly.
Konečně se přikročí k vylosování a nové volbě třech členů výboru. Při vyjednávání valné hromady rozhoduje většina hlasů přítomných členův, v pádu stejného počtu hlasů, starosta.
Při vyjednávání valné hromady vede se protokol. Volení čestných údův jest též ponecháno valné hromadě.

IX.
Práva a povinnosti jednotlivých členův.

1. Každý člen spolku jest oprávněn:
a/ používati knihovnu spolkovou v místnostech spolkových, kdykoliv mu libo. Mimo místnost spolkovou mohou, údové bydlící v sídle spolku používati knihy nejdéle po celý měsíc, přespolní pak údové nejen knihy, nebrž i časopisy a noviny na čas od výboru určený;
b/ voliti a volen býti;
c/ návrhy činiti podle způsobu v čl. VIII. ustanoveného;
d/ při vyjednávání a rokování valné hromady se účastniti.
2. Povinen jest každý člen:
a/ Při vstoupení do spolku 1 zl. co záležné a pak každý měsíc, a sice prvního 40 kr. r. č. zapraviti u pokladníka spolku;
b/ ve všem dle stanov se říditi;
c/ vývin spolku zákonitým způsobem podporovati.
Poznamenání: Čestní členové nejsou povinní zapraviti ani záložné ani měsíční příspěvky.

X.
Jmění spolkové.

Jmění spolkové pozůstává z kněh, časopisů, novin, obrazů a jiných výtvorů krásného umění, pak z peněz, které se sejdou ze záložného a z měsíčních příspěvků skutečných členův, konečně ze všeho, čeho se buď zakoupením, buď darem spolku dostane.

XI.
Vyloučení ze spolku.

Členem spolku přestává býti:
1. Kdo po oznámení u výboru vystoupí.
2. Kdo od výboru vyloučen byl.
3. Kdo, byv podruhé napomenut, měsíční příspěvek nezapravil.

XII.

Ve sporech z poměru spolkovního snad vzniklých, odvolává se k starostovi a v domněle nedostatečném vyhovění k příslušícím c. k. úřadům.

XIII.
Předělání stanov.

Stanovy se mohou rozhodnutím dvou třetin hlasů při valné hromadě předělati.

XIV.
Zrušení spolku.

Zrušení spolku může se státi uzavřením dvou třetin všech údův spolku, pak připadne veškeré jmění spolkové - pakli valná hromada jinak neurčí - školní knihovně Mor. Budějovické.

Čisl. 19390.
Stanovy tyto od c. k. mor. Místodržitelstva se stvrzují.
v Brně dne 11ho srpna 1864.

Zpět

Obsah