Zpět

Stanovy čtenářsko-zpěváckého spolku "Budivoj" v Mor. Budějovicích.



I.
Účel spolku.

Čtenářsko-zpěvácký spolek klade sobě za účel rozšířování pravého vzdělání ve všech třídách obyvatelstva, čítáním knih, časopisů, novin a. j. a bavení společenské zvláště zpěvem, v místnostech, k tomu ustanovených.

II.
Členové.

1. Členem spolku může býti každý řádný občan.
2. Členové jsou
a/ čestní
b/ skuteční
c/ účinkující.
3. Skutečným členem stává se, kdo při vstoupení do spolku 1 zl. r. č. základního a pak každý měsíc, a sice prvního 30 kr. r. m. u pokladníka zapraví.
4. Účinkující člen neplatí ani základního ani měsíčního příspěvku, takovým členem však může býti jedině zpěvák od sbormistra co takový uznaný, od něhož spolek očekává, že vznik a rozkvět spolku jinakým způsobem podporovati bude.

III.
Výbor.

Valná hromada (viz čl. VIII) vyvolí po každém roce ze středu svého výbor. Výbor sestáva s devíti členů, a sice z osmi od valné hromady volených, ku kterým co devátý člen od zpěváků zvolený sbormistr přináleží.

IV.
Hodnostářstvo.

Výbor vyvolí ze středu svého většinou hlasu předsedu, jeho náměstka, pokladníka, a jednatele spolku.

V.
Úkol výboru.

Výbor, jenž měsíčně jednou (mimo to však vždy, kdykoliv to záležitosti spolkové nutně požadují) sezení svá odbývá, vyjednává a spravuje všechny záležitosti spolkové, mimo ty, které valné hromadě a hodnostářům ponechány jsou, a sice: Přijimání nově se přihlásivších spoluúdův, obstarávání kněh, novin, hudebnin, obrazů, uspořádání zábav a. t. d. jakož i všeho v místnostech spolkových potřebného a rozesílání kněh, časopisů neb novin údům jednotlivým.
Při vyjednávání výborů jemůžto aspoň pět členů výboru přítomné býti musejí, by mohl platně uzavírati, rozhoduje většina hlasů přítomných členů, při stejném počtu hlasů předseda. Při sezení výboru vede se protokol.

VI.
Úkol hodnostářův.

1. Předseda má péči o řádný vývoj spolku, o jeho jmění a co možná úplné dosáhnutí jeho účelu. Předseda zastupuje spolek u jiných osob a úřadů, předsedá výboru a valné hromadě, určuje den jejich sezení, bdí nad zachováním pořádku v místnostech spolkových jakož i šetřením stanov ve všem, konečně jest mu svěřeno vyřízení všech záležitostí mimořádných a nutných, což však v nejbližším zasedání výboru jemu jest odůvodniti.
2. Pokladník zpravuje jmění spolkové (pokud se týče vedení počtů a seznamu věcí spolkových), přijímá vklady spoluúdů a vyplácí běžné výlohy, začež předsedovi odpovědným jest.
3. Náměstek předsedy zastává tohoto, kdykoliv úřad svůj konati nemůže.
4. Jednateli odkázány jsou práce písemné, jakož i zvláštní péče o knihovnu spolkovou a vedení protokolu při valné hromadě a při sezeních výboru.
5. Sbormistr cvičí zpěváky a řídí zpěv při zábavách od spolku uspořádaných; péčí jeho jsou též odevzdány hudebniny, za které však výboru jest odpovědný; jest vůbec pak jeho právem, tak i povinností hájiti a zastupovati zájmy odboru zpěváckého.

VII.
Odpovědnost výborů a hodnostářův.

Jak výbor tak i hodnostářové jsou v hodnosti jim svěřené valné hromadě odpovědní.

VIII.
Valná hromada.

Valná hromada, ku které předseda členy oběžným listem vyzve, odbývá se se každoročně jednou; den a místnost určí předseda. V hromadě této podá předseda zprávu o působení výboru a hodnostářův za čas jejich úřadování; rokuje se o návrzích od výboru neb jednotlivých členů učiněných.
K platnému uzavírání jest přítomnost dvou třetin nejméně všech údů spolku zapotřebí.
Návrh jakýmkoliv členem učiněný, musí nejméně sedmi členy podporován a nejméně čtrnácte dní před zasedáním valné hromady předsedovi písemně zadán býti, by všechny k vyjednávání při valné hromadě určené návrhy aspoň týden před jejím zasedáním oznámeny býti mohly.
Posléze přináleží valné hromadě volba nového výboru, jakož i čestných členů, mužů to o zájmy spolku zasloužilých..
Při vyjednávání valné hromady rozhoduje většina hlasů přítomných členů, při stejném počtu hlasů, předseda.
O vyjednávání valné hromady vede jednatel protokol.

IX.
Práva a povinnosti jednotlivých členův.

1. Každý člen spolku jest oprávněn:
a/ používati knihovnu spolkovou v místnostech spolkových, kdykoliv mu libo. Mimo místnost spolkovou mohou, údové bydlící v sídle spolku používati knihy toliko po celý měsíc, přespolní pak údové nejen knihy, nebrž i časopisy a noviny na čas od výboru určený;
b/ voliti a volenu býti;
c/ návrhy činiti podle způsobu v čl. VIII. ustanoveného;
d/ ve vyjednávání a rokování valné hromady se účastniti.

2. Povinen jest každý člen:
a/ ve všem dle stanov se říditi;
b/ vývoj spolku zákonitým způsobem podporovati.
c/ Zpěváci a účinkující údové jsou též povinni cvičení nab zkoušky zpěvácké, jichžto čas sbormistr určí, pilně navštěvovati, a při zábavách od spolku uspořádaných zpěvem spoluúčinkovati.

X.
Jmění spolkové.

Jmění spolkové pozůstává z kněh, časopisů, novin, obrazů, hudebnin a jiných výtvorů krásného umění, pak z peněz, které se sejdou ze základného a z měsíčného příspěvku skutečných členů, konečně ze všeho, čeho se buď zakoupením, buď darem spolku dostane.

XI.
Vyloučení ze spolku.

Členem spolku přestává býti:
1. Kdo po oznámení u výboru vystoupí.
2. Kdo od výboru vyloučen byl.
3. Kdo, byv podruhé napomenut, měsíčního příspěvku nezapravil.
4. Z účinkujících členů, kdo povinnostem (čl. IX.) patřičně nedostane.

XII.

Ve sporech z poměrů spolkových vzniklých, odvolává se k předsedovi a v domněle nedostatečném vyhovění k příslušícím úřadům.

XIII.
Změnění stanov.

Stanovy se mohou toliko rozhodnutím dvou třetin hlasů při valné hromadě změniti.

XIV.
Zrušení spolku.

Zrušení spolku může se státi uzavřením dvou třetin všech údů spolku. Takli se stane, připadne veškeré jmění spolkové - pakli valná hromada jinak neurčí - školní knihovně Mor. Budějovické.
V Mor. Budějovicích dne 29. dubna 1866.
Valent. Bečvář
přednosta
Fr. Panic
jednatel

Čislo 8933.
Tyto změněné stanovy se stvrzují. Od cís. král. mor. Místodržitelstva
v Brně dne 12. května 1866.

Zpět

Obsah