Zpět


Stanovy čtenářsko-pěveckého a ochotnického spolku "Budivoje" v Mor. Budějovicích.



§ 1. Jméno, účel a sídlo spolku.

Čtenářsko-pěvecký a ochotnický spolek "Budivoj" v Mor. Budějovicích má sídlo v Mor. Budějovicích a účelem jeho jest: vzdělávati členstvo četbou knih a časopisů, přednáškami, zpěvem, hudbou a pořádáním veřejných divadelních her, dále pěstovati ušlechtilou společenskou zábavu jak v uzavřených místnostech, tak i pořádáním výletů.

§ 2. Členové spolku, jich práva a povinnosti.

Spolek se skládá:
1. z členů čestných,
2.            skutečných,
3.            účinkujících,
4.            knihovních.
Členy čestné volí k návrhu výboru valná hromada dvoutřetinovou většinou hlasujících členů; ostatní členy přijímá výbor.
Ad 1. Členové čestní mají všechna práva členů skutečných, nejsou však povinni platiti zápisného, ani příspěvků.
Ad 2. Skutečným členům přísluší právo:
a/ bráti podíl na všem, co spolek svým členům poskytuje;
b/ rokovati a hlasovati ve valných hromadách;
c/ voliti a býti volenu při všech spolkových volbách;
d/ činiti a podporovati návrhy ve věcech spolkových;
e/ nahlížeti do všech spolkových listin, zvláště do protokolů a účtů;
f/ bráti s sebou do místnosti zábav spolkových odrostlé členy své rodiny a hosty (srovnej však s § 9.).

Povinnosti skutečných členů jsou:
a/ říditi se ve všech spolkových záležitostech stanovami, jakož i platnými usneseními valné hromady a výboru;
b/ platiti řádně zápisné a příspěvky.

Ad 3. Účinkující členové, jimiž mohou býti jen ti, kdož podporují účely spolkové zpěvem, hudbou, neb účinkováním při dovadelních představeních, nemusejí platiti ani zápisného ani příspěvků.
Mají právo:
a/ navštěvovati místnosti spolkové, používati spolkových knih a časopisů;
b/ účastniti se při zábavách spolkem pořádaných; nemají však aktivního ani pasivního práva volebního, ani práva hlasu ve valných hromadách.
Naproti tomu jsou povinni:
a/ podrobiti se všem stanovám a platným usnesením valné hromady i výboru;
b/ účastniti se pilně všech produkcí a zkoušek jejich odboru a
c/ podříditi se ustanovením toho kterého odborného ředitele (sbormistra, kapelníka neb regisseura).

Ad 4. Členové knihovní mají právo vypůjčovati si knihy ze spolkové knihovny na dobu výborem ustanovenou; jsou povinni zachovávati knihovní řád a platiti přiměřený příspěvek, který určí valná hromada.
Jiných práv ani povinností nemají.

§ 3. Členem spolku přestává býti:


1. kdo ze spolku vystoupí, oznámiv to dříve výboru a vrátiv legitimaci, teprve vrácením legitimace pozbývá práv;
2. kdo byl ze spolku platně vyloučen.
Vyloučen býti může:
a/ kdo po šest měsíců nezaplatil povinných příspěvků a když byl písemně upomenut, během sedmého měsíce se nevyrovnal;
b/ kdo opětně jedná proti ostatním svým členským povinnostem, ač byl již proto dvakrát výborem napomínán;
c/ kdo vědomě požkozuje vážné zájmy spolku, anebo ohrožuje dobrou pověsť jeho.
Právo vyloučiti člena přísluší výboru. Výbor však může člena spolku vyloučiti jenom ve schůzi, již přítomno jest alespoň 2/3 jeho členů a ke které má také obviněný právo se dostaviti a se hájiti. Z rozhodnutí výboru možno se odvolati k valné hromadě.

§ 4. Odbory

Členové účinkující seskupí se hned po valné hromadě v odbory pěvecký, hudební a divadelní.
Každý z těchto odborů volí si svého odborného ředitele (sbormistra, kapelníka a regisseura), kteří se již tím stávají členy výboru spolkového.
Odbory pěvecký a hudební mohou se spojiti v jediný odbor pěvecko-hudební.
Táž osoba může být zároveň sbormistrem, kapelníkem i regisseurem; odbory řídí se jednacím řádem, jejž si vypracovaly ve shodě s výborem spolkovým.

§ 5. Valná hromada.

V měsíci lednu každého roku odbývána budiž řádná valná hromada členů spolku. Kromě toho svolána buď mimořádná valná hromada, kdykoli to uzná výbor zapotřebí, nebo když o to písemně žádá s udáním příčiny aspoň 15 oprávněných členů.
Valné hromady mohou se súčastniti všichni členové kromě knihovních. Členové tito buďtež o schůzi a jejím programu aspoň 8 dní napřed řádně uvědoměni.
Právo rokovati, hlasovati, voliti a volenu býti mají však jen členové čestní a skuteční.
Platně se usnášeti může valná hromada jen tehdy, je-li přítomna nejméně 1/3 všech členů k hlasování oprávněných. Nesejde-li se v ustanovenou dobu dostatek členů, koná se o hodinu později valná hromada s týmž programem, která se platně usnáší, když aspoň čtvrtina členů k hlasování oprávněných jest přítomna.
Valnou hromadu řídí předseda spolku neb jeho náměstek a není-li těchto ve valné hromadě, nejstarší člen výboru.
Valná hromada se usnáší o všech věcech spolkových, pokud to nepatří do kompetence výboru nebo předsedy, jakož i o stížnostech na usnešení těchto (výboru nebo předsedy).
Pokud není v těchto stanovách jinak ustanoveno, rozhoduje ve valné hromadě prostá většina přítomných členů k hlasování oprávněných, při rovnosti hlasů rozhodne předseda, který jinak nehlasuje. Hlasuje se zvednutím ruky při volbách, o návrhu na vyloučení některého člena hlasovacími lístky a tajně.
Do výboru jsou zvoleni, kdož dostali pořadem největší počet hlasů, při rovnosti hlasů rozhodně los.
Zvláště jest valné hromadě vyhraženo právo:
1. měniti stanovy, k čemuž je však zapotřebí souhlasu 2/3 přítomných, k hlasování oprávněných členů; 2. voliti a sesaditi předsedu, jeho náměstka, sedm člemů výboru, tři náhradníky jejich a dva revisory účtů;
3. vyslechnouti a zkoušeti zprávy funkcionářů výboru a revisorů účtů;
4. ustanoviti výši zápisného a měsíčních příspěvků pro příští rok správní;
5. povoliti mimořádná vydání obnos 50 korun převyšující, kromě vydání na knihy a časopisy.
O každé valné hromadě sepíše jednatel věrný protokol. Protokol budiž od předsedy valné hromady schválen a spolu podepsán a pak po 14 dní vyložen ve spolkových místnostech.

§ 6. Výbor.

Správu spolku obstarává výbor.
Skládá se z 9 členů, volených valnou hromadou na dobu jednoho roku správního, resp. až do příští valné hromady, pak ze sbormistra, kapelníka a regisseura, volených od jednotlivých odborů.
Nově zvolený výbor má si do 8 dnů zvoliti ze středu svého: jednatele, pokladníka, hospodáře, knihovníka; předseda a jeho náměstek voleni jsou přímo valnou hromadou.
Když některý člen výboru z jakékoliv příčiny z něho vystoupí, povolá se za něj do výboru onen z náhradníků, který dostal při volbě nejvíce hlasů; při rovnosti hlasů rozhodne los.
Předseda neb jeho náměstek, pokud se týče nejstarší člen výboru jsou povinni svolati z pravidla každý měsíc jednu řádnou schůzi výboru. Kromě toho budiž svolána mimořádná schůze výboru, kdykoliv se toho jeví potřeba, neb žádají-li o to dva členové výboru, udavše dlvody.
Ohlásí-li některý člen výboru v čas, že se nemůže schůze súčastniti, budiž na místo jeho pozván do schůze náhradník. Každá schůze výborová i její program buďtež také včas oznámeny ve spolkových místnostech.
Platně se usnášeti může schůze jen tehdy, je-li přítomna většina výboru. Rozhoduje prostá většina hlasů, při rovnosti hlasů předseda.
Do kompetence výboru náleží:
1. svolávati valnou hromadu a vykonávati její usnesení;
2. přijímati nové členy;
3. vylučovati členy (§ 3.)
4. věsti správu spolku v mezích stanov a platných usnesení valné hromady a říditi činnosť spolkovou;
5. rozhodovati o odebírání časopisů, knih a hudebnin;
6. povolovati mimořádné výdaje do 50 korun;
7. podávati návrhy valné hromadě, zejména o výši zápisného a měsíčních příspěvků (příspěvky za užíváníknih), neb na vyloučení některého člena;
8. rozhodování prozatím i o věcech, jež jsou vyhraženy valné hromadě, když je tu nebezpečí v průtahu. V takovém případě je však výbor povinen svolati co nejdříve, dojista pak do 14 dnů valnou hromadu, která rozhodne o platnosti prozatímního onoho opatření.
Vůbec podžízen jest výbor valné hromadě a musí jí každoročně skládati počet a podávati zprávu o veškeré své činnosti.
Cítí.li se někdo dotčen usnesením výboru, může si stěžovati valné hromadě.
O každé schůzi výboru buď sepsán a ve spolkových místnostech vyložen věrný protokol.

§ 7. Funkcionáři spolku.

I. Předseda zastupuje spolek na venek, řídí valné hromady, svolává a řídí výborové schůze, bdí nad provedením jich usnesení, prohlíží došlé spisy a podpisuje spolu s jednatelem resp. příslušným funkcionářem veškeré listiny spolkové. Jest zodpověden výboru a s ním valné hromadě.
II. Náměstek předsedův, pokud se týče nejstarší člen výboru, zastupuje předsedu, kdykoliv je toho potřebí, i on má táž práva i tyže povinnosti jako on. III. Jednatel obstarává spolkové písemnosti, sepisuje protokoly o schůzích, vede spolkovou knihu a podepisuje spolu s předsedou všechny listiny spolkové, které nespadají v obor jiného funkcionáře. IV. Pokladník obstarává správu pokladní, vydává na poukázku předsedovu peníze. Jest povinen předložiti řádné valné hromadě podrobný účet za dobu svého úřadování a rozpočet na rok příští. Také každé schůzi výborové má předložiti stručný výkaz o příjmech a vydáních minulé doby, kterýžto výkaz má pak býti ve spolkových místnostech veřejně vyložen. Podpisuje spolu s předsedou listiny vztahující se k pokladní správě spolku.
V. Hospodářdohlíží na spolkovou místnost a na časopisy i jmění spolkové, vůbec vede podrobný seznam jmění toho, stará se o denní potřeby spolku, o jeho místnosti, o zachování pořádku v nich a o vhodné jich upravení. Jemu jsou v tomto ohledu přímo podřízeni sluhové spolku a členové spolku jsou povinni zachovávati jeho opatření. Podpisuje spolu s předsedou listiny spolkové, spadající do jeho oboru.
VI. Knihovník spravuje knihovnu a vede důkladně jednak podrobný seznam všech spolkových knih, časopisů a hudebnin, jednak pečlivé záznamy o půjčování jich. Podpisuje spolu listiny náležející do oboru jeho působnosti.
VII. Odborní ředitelé (sbormistr, kapelníka regisseur) spravují odbornou činnosť svého oboru, určují potřebné zkoušky a řídí produkce. Činí výboru návrhy na opatření potřebných děl nebo nástrojů, na pořádání zábav a jich programů. Listiny spolkové, týkající se jich oborů, opatřují svým podpisem spolu s předsedou.

§ 8. Kniha spolková a kniha přání.

I. Kniha spolková obsahuje vždy věrný seznam veškerého členstva a pak stručnou kroniku spolku. Vede ji jednatel.
II. Kniha přání musí býti stále vyložena ve spolkových místnostech. Do ní může zapisovati každý člen svá přání, návrhy i stížnosti. Vyříditi je přísluší v méně důležitých případech funkcionáři (v jehož obor spadají) s polečně s předsedou do 8 dnů, v důležitějších výboru v nejbližší jeho schůzi, event. příští valné hromadě. Vyřízení budiž vždy v téže knize uveřejněno.
§ 9. Hosté.

Hosty spolku mohou býti z pravidla pouze jen ti, kdož nemají trvalého bydliště v Mor. Budějovicích; jen ze zvláštních příčin může výbor učiniti výjimku.
Hosté mají býti uvedeni některým čestným, skutečným neb účinkujícím členem a pokud možno předsedovi neb členu výboru spolku představeni; mohou se volně účastniti spolkových zábav i používati spolkových časopisů, jsou však povinni šetřiti spolkových řádů.

§ 10. Prapor.

Kdykoliv spolek vystoupí korporativně, může užívati spolkového praporu. Praporečníka a jeho dva pobočníky volí od případu k případu výbor z veškerého členstva.

§ 11. Spory

osobní vzniklé mezi členy z poměru spolkového vyřizuje smírčí soud, z jehož nálezu není odvolání. Smírčí soud sestaví se tím způsobem, že každá strana volí si jednoho důvěrníka ze středu členů a výbor ustanoví důvěrníka třetího.
Tito volí pak předsedu.

§ 12. Spolek zanikne,

1. když by byl rozpuštěn; 2. když byl na valné hromadě, které musí býti přítomno nejméně 2/3 veškerého k hlasování oprávněného členstva, většina 3/4 přítomných se na tom usnesla.
Neustanoví-li valná hromada nic jiného, převezmou poslední předseda spolku s pokladníkem a hospodářem veškeré jmění spolku z jakéhokoliv důvodu zaniklého ihned do svého opatrování a jsou povinni vydati je neskrácené českému spolku v Mor. Budějovicích svým účelem "Budivoji" nejbližšímu. Kdyby takového spolku v Mor. Budějovicích nebylo a během tří let také nevznikl, budiž jmění zaniklého spolku vyjma knihy a hudebniny zpeněženo a uloženo u čeké vzájemné záložny v Mor. Budějovicích jakožto zvláštní nadace, kterouž záložna tato až do založení nového spolku, s Budivojem stejného, neb jemu tendenci podobného spravovati má. Knihy a hudebniny buďtež téže záložně za týmž účelem do opatrování odevzdány.

§ 13. Přechodná ustanovení.

Jakmile tyto stanovy budou schváleny, považují se všichni dosavadní členové čtenářsko-pěveckého spolku "Budivoje" v Mor. Budějovicích za členy čtenářsko-pěveckého a ochotnického spolku "Budivoje" v Mor. Budějovicích.
Posavadní výbor čtenářsko-pěveckého spolku "Budivoje" v Mor. Budějovicích jest pak povinen svolati do 14 dnů valnou hromadu, na které se spolek dle těchto změněných stanov zreorganisuje.

V Mor. Budějovicích dne 23. března 1893.

E. Adamík,       
t.č. jednatel.        
       Josef Purcner,
       t.č. předseda.

L.S.

Číslo 3460.
Založení toho spolku dle obsahu těchto zmíněných stanov se ve smyslu § 9. zákona ze dne 15. listopadu 1867, čís. 134. ř. z. dosvědčuje.
V Brně dne 6. února 1894.

Z c. k. místodržitele: Souček.

Zpět

Obsah