Zpět

Stanovy ženského vzdělávacího spolku “Vlasta” v Přerově.


Účel spolku.
§ 1.
Účelem spolku “Vlasta” jest šířiti vzdělanost mezi paními a dívkami, pěstovati ušlechtilé zábavy a podporovati podniky všeobecně humanní.
§ 2.
Prostředky, kterými účel spolku má býti dosažen, jsou:
a/ zařízení knihovy;
b/ uspořádání přednášek veřejných z rozmanitých oborů vědění, pěstování deklamace, hudby a zpěvu a sice odbýváním pravidelných cvičení a založením a udržováním školy zpěvní pro vyučování dívek dorůstajících;
c/ zařízení občasných výstav ženských prací;
d/ udělování podpor chudé mládeži, opatřování práce paním a dívkám.

Jmění spolku.
§ 3.
Hmotné prostředky k dosažení účele spolkového opatřují se zápisným u přijímání členů a pravidelnými příspěvky členů, školním platem žaček, dary a příjmy mimořádnými.

O členství.
§ 4.
Spolek skládá se ze členů:
a/ zakládajících;
b/ přispívajících;
c/ činných.
§ 5.
Zakládajícím údem stane se, kdo jednou na vždy složí nejméně 10 zl. r. m. a mimo to ročně 2 zl. spolku přispívá.
Přispívající členové jsou, kdož ročně příspěvek 2 zl. r. m. do pokladny spolku zapravují.
Činným členem stane se toliko ženská, která dosáhla 16. roku, zapraví valnou hromadou ustanovené zápisné (50 kr.), platí ustanovený měsíční příspěvek (10 kr.), by v přednáškách, výkladnech a cvičeních spolkem zařizovaných účastniti se mohla. Výšku zápisného a měsíčního příspěvku určí každoročně valná hromada.
§ 6.
Práva všech členů jsou stejná.
§ 7.
Členem přestává býti:
a/ kdo, že vystupuje, výboru ohlásí;
b/ kdo ze spolku byl vyloučen;
c/ kdo od výboru byl za vystouplého prohlášen pro neplacení příspěvků.
Za vystouplé členy považuje výbor členy zakládající a přispívající, kteří příspěvek svůj během jednoho roku nezapravili, členy činné, nezapraví-li své řádné příspěvky měsíční za 3 měsíce po sobě jdoucí.

O škole zpěvní a o žačkách.
§ 8.
Žačky pro školu zpěvní spolkem založenou přijímá výbor, vykáží-li se svolením rodičů neb zákonitých svých zástupců.
Zápisné, školné a jiné poplatky v příčině navštěvování školy určuje výbor spolku. Ostatně mohou žačky bráti podílu na všech přednáškách a zábavách spolkových.

O správě spolku.
§ 9.
Záležitosti spolku řídí valná hromada a výbor.

A. O valné hromadě.
§ 10.
Řádná valná hromada svolaná výborem schází se v říjmu každého roku.
Mimořádnou valnou hromadu svolati může výbor, kdykoliv toho potřebu shledá, svolati ji však musí, kdykoliv toho aspoň 20 členů žádá.
§ 11.
Valná hromada rozhodovati může o všech věcech spolku se týkajících, vyjímajíc prijímání členů a žáků. Jí se vyhražuje: voliti starostku, místostarostku, 10 členů výboru, 2 náhradnice, 2 dozorkyně účení, posuzovati činnosť výboru a zprávu účetní, usnášeti se o změně stanov a zrušení spolku, určovati zápisné a měsíční příspěvek členů činných.
§ 12.
K platnému usnesení valné hromady zapotřebí je, by přitomna byl aspoň čtvrtina všech členů.
Nesejde-li se dostatečný počet členů, jest výboru svolati novou valnou hromadu ve 14 dnech, kteráž bez ohledu na počet členů přítomných platně uzavírati může.
Byla-li však valná hromada svolána pouze na požádání členů, není výbor povinen svolati ji znovu.
§ 13.
Volby ve valné hromadě dějí se aklamací nebo lístky hlasovacími; každý člen odevzdejž lístek svůj osobně.

B O výboru.
§ 14.
Výbor skládá se ze starostky, místostarostky a z 10 členů.
§ 15.
Výbor volí se na rok; byl-li zvolen v jiné než říjnové valné hromadě, potrvá činnost jeho jen až do nastoupení nového výboru, zvoleného ve valné hromadě říjnové nejprve příští.
§ 16.
K úradám schází se výbor aspoň jednou za měsíc.
§ 17.
K platnému usnesení výboru potřebí jest, aby přítomno bylo aspoň 8 členů i se starostkou.
§ 18.
Výbor zvolí si ze středu svého jednatelku, pokladnou a správkyni knihovny.
§ 19.
Výbor jest činný orgán spolku, za činnost svou valné hromadě zodpovědný; výbor stará se o opatření všech prostředků, kterými dle § 2. účel spolku má býti dosažen.
K tomu cíli volí na dobu činnosti komitéty, které by jej při tom a při rozvádění účelů spolkových podporovaly; komitét ten může skládati se i z členů mimo spolek jsoucích; při poradách výborových mají členové komitétu hlas poradní.
§ 20.
Přijímati členy a žáky výboru se vyhražuje.
§ 21.
Vyloučení člena ze spolku výborem státi se může jen, byl-li výbor zvlášť k tomu sezván a hlasovala-li polovice všech členů jeho pro vyloučení. Vyloučení toto nabývá ihned platnosti; vyloučený člen může se však odvolati k valné hromadě nejblíže příští, z jejíhož nálezu není žádného odvolání více.

O náhradnicích.
§ 22.
Náhradnice mají právo porad výborových se účastniti; hlasovati však mohou teprv, byly-li na místo některého člena výboru do výboru povolány. Do výboru povolána je starostka, když některý člen jeho z podstatných příčin prací výboru účastniti se nemůže, neb kdykoliv se členů do výboru nedostává.
Povolání náhradnic děje se týmž pořadem, jek dle počtu hlasů za sebou byly zvoleny; při rovnosti hlasů rozhoduje los.

Usnesení a volby.
§ 23.
Usnesení a volby dějí se vůbec, ve výboru a ve valné hromadě, nadpoloviční většinou hlasů; při stejném počtu hlasů jest přijat návrh, pro který hlasovala starostka; při volbách rozhoduje při rovnosti hlasů los. O přijímání členů rozhoduje se taktéž nadpoloviční většinou hlasů.

O starostce a místostarostce.
§ 24.
Starostka nebo po případě místostarostka svolává výbor ke schůzím a předsedá i valné hromadě.
§ 25.
Starostka nebo po případě místostarostka zastupují spolek ve všech vnějších záležitostech naproti třetím osobám a úřadům.

O vyhotovování listin.
§ 26.
Listiny, jimiž jednota právní závazky na se beře, podepsány buďtež starostkou a jednatelkou. Při listinách jiného druhu stačí podpis starostky nebo jednatelky, která mimo to obstarává veškeré dopisy a sepisuje protokoly schůzí výborových. Ohlášení jménem jednoty podpisuje a uveřejňuje starostka neb jednatelka.

O pokladně.
§ 27.
Pokladna vybírá zápisné, měsíční příspěvky, jakož i jiné poplatky, vyplácí výborem schválené, starostkou poukázané účty a podává valné hromadě celoroční zprávu účetní.

O dozorkyních účetních.
§ 28.
Dozorkyně účetní bdí nad finančním hospodářstvím výboru, zkoumají účty a činí v té příčině návrhy valné hromadě. Činnost jejich počíná a trvá tak dlouho, jako činnost výboru.

Sídlo spolku a jazyk jednací.
§ 29.
Spolek sídlí v městě Přerově.
§ 30.
Jazyk jednací jest český.

Smírčí soud.
§ 31.
Rozepře povstalé ze záležitostí spolkových rozsuzuje smírčí soud pěti členů ze všech údů spolkových, kterých každá strana po dvou volí a ti přibírají pátého. Odvolání od rozsudku jeho není.

Trvání a zrušení spolku.
§ 32.
Spolek trvá, pokud tři čtvrtiny údův spolkových neusnesou se ve valné hromadě o rozpadnutí jeho, aneb pokud 20 údův provozuje účele spolkové. Rozejde.li se spolek k usnesení valné hromady, určí tato zároveň co s jměním spolku státi se má.
§ 33.
Kdyby byl spolek zrušen dříve, než by valná hromada opatření o jmění jeho učinila, připadne toho spolku čtenářskému v Přerově, s tou však výminkou, aby bydáno zpět první vzdělávací jednotě ženské, jež by se později ve smyslu stanov těchto v Přerově utvořila.

Změna stanov.
§ 34.
Tyto stanovy mění jeno valná hromada dvěma třetinami hlasů údů právě přítomných, se svolením příslušných úřadů státních.
V Přerově, dne 15. dubna 1883.
Výbor zařizující:
Anna Uhlířová Dr. Jan Kahovec, zapisovatel

Číslo 12566. Předstojící stanovy se schvalují. V Brně, dne 28. května 1883.
Za c. k. místodržitele: Winkler.

Zpět

Obsah