Zpět

Stanovy
literátského spolku ve městě Žďáře

na Moravě v diecési Brněnské.

§. 1.
Účel.
Účel literátského spolku jest: čest a chválu Boží zbožným, církví sv. schváleným zpěvem a modlitbou, jak v chrámu Páně při službách Božích, tak i mimo chrám při slavnostných a pohřebných průvodech rozmnožovati, dle výroku sv. Pavla (Kolos. III, 16.): "Slovo Kristovo přebývejž ve vás hojně, ve vší moudrosti učíce a napomínajíce samy sebe žalmy, zpěvy a písničkami duchovními a milostí zpívajíce v srdcích svých Bohu".

§. 2.
Údové.
Údem literátského spolku může býti každý ve farnosti města Žďáru bydlící, dospělý katolický křesťan ve mravech dobře zachovalý, bezúhonný a soběprávný.
Údové pak se dělí:
a/ v čestné
b/ v přispívající
c/ ve výkonné.
Čestným údem k návrhu výboru od valné schůze jmenován může býti i mimo farnost města Žďáru bydlící dospělý, právem občanství rakouského opatřený katolický křesťan, jenž valné zásluhy o církev katolickou sobě získal, aneb pakli k účelům spolkových buďto 10 zl. čili předměty cenu tuto dosahující spolku věnoval.
Za přispívající údy k návrhu výboru přijímá valná hromada ony osadníky katolické farnosti města Žďáru, jenž k účelům spolkovým měsíčně 10. kr. přispívají.
Za výkonného úda může od výboru přijat býti v obvodu farnosti města Žďáru bydlící katolický křesťan, se zpěvem poněkud obeznámený.
Příspěvky jejich měsíční jsou: 2, 4, 6 kr., dle toho, k jakému měsíčnímu příspěvku se který při svém přístupu zaváže.
Mimo to složí přispívající i výkonný úd při svém přístupu do pokladnice spolkové jmenem vkladného 1 zl. r. m.
Od měsíčních příspěvků osvobozeni jsou: předseda, místopředseda, ředitel kůru, dozorce a pokladník.

§. 3.
Povinnosti údů.

Všech údů povinností jest: k účeli spolku všemožně přispívati, v čas adventní a velikonoční ke sv. zpovědi a ke stolu Páně přispupovati, všem pak katolíkům vzorným životem za příklad býti.
A. čestných a přispívajících naznačeny jsou v odstavci druhém.
B. výkonných pak jsou tyto:
a/ v neděli a ve svátek před, mezi a po ranních i velkých službách Božích, v každý pátek, v adventním a svatopostním čase, jakž i ve čtveru suchých dnů, též i v jiné značnější ač ne zasvěcené dny nábožným zpěvem, dle pořádku výborem, aneb v nutných případech předsedou či jeho náměstkem stanovené posvátné výkony zvelebovati;
b/ při průvodech a poutích dle téhož pořádku předzpěvovati;
c/ pohřeb zemřelého spoluúda čestného vždy, výkonného a přispívajícího jen tenkráte obstarati, když nejméně dvě léta spolkovým povinnostem dostáli; prvé manželky čestných mají vždy na tyto výhody, prvé však manželky přispívajících a výkonných údů jen jedenkráte nárok, učiní-li manžel po 5 let povinnostem svým zadost.
Neúdové mohou těchto výhod účastnými býti, složí-li dle počtu vyžádaných údů předsedou neb jeho náměstkem vyžádanou peněžitou část do pokladnice spolkové.
Údové, jenž by povinnostem nedostáli, po tři měsíce po sobě jdoucí příspěvky nezaplatili, aneb jijž chování by spolku ke cti nebylo, budou po dvojím napomenutí předsedově aneb jeho náměstka k návrhu výboru valnou hromadou z počtu údů vyloučeni. Dobrovolně vystupující úd ohlásí výstup svůj u předsedy neb jeho náměstka.

§. 4.
Řízení spolku.
Spolek požádá každého nově zvoleného purkmistra města Žďáru, by protektorát spolku přijal; kdyby však čestný úřad tento od sebe odmítnul, bude některý ze slavného obecního výboru k tomu dožádán.
Správu sboru povede výbor, sestávající z devíti členů, a sice: z předsedy, místopředsedy, ředitele kůru, dozorce, pokladníka a čtyř výborů.
Předsedovi přísluší správa celého spolku; on v dorozumění se správcem duchovním ustanovuje den a hodinu schůze výboru a valné hromady, a ohlásí tuto vždy tři dni napřed c. k. okr. úřadu, jemuž dohlídka nad spolkem svěřena jest a program předložen býti má. Nové údy zapisuje předseda do matriky spolkové; on oznamuje úsudek výboru těm údům, jenž mají pokáráni aneb docela z počtu údů vymazáni býti.
Místopředseda zastupuje předsedu.
Ředitel kůru ustanovuje pokaždé v dorozumění s duchovním správcem, co by se dle pořádku roku církevního při poutích, průvodech a jiných posvátných výkonech zpívati mělo. Jeho povinností jest, říditi veškeren sbor zpěváků, vyučovati ty, kteří nejsou ve zpěvu dosti vycvičeni, a odbývati se zpěváky předběžná cvičení v těch písních, jenž mají těžší nápěv.
Dozorce bude přihlížeti k tomu, by se zevnější pořádek v kůru zachovával, aby se všickni v ustanovené dny ke zpěvu dostavili, konečně aby kancionály a jiné nářadí kůru se zakoupilo a v čistotě a pořádku se zachovalo.
Pokladník bude spravovati jmění spolkové, platy sboru patřící vybírati, ku poukázce předsedy potřebné vydání zapravovati, povede účty a předloží je sboru ke zkoušení.
Všecky údy výboru bude voliti spolek ve valné schůzi, k níž, aby platná byla, nadpoloviční většina údů se vyžaduje. Kdo obdrží nadpoloviční většinu hlasů, za zvoleného se považuje.
K platnosti jiných usnešení jest přítomnosti nadpoloviční většiny údů třeba; na čemž se usnesla tato většina, budiž za usnešení celého spolku považováno; budou-li hlasy pro a proti návrhu stejny, platiž to za usnešení, proč hlasuje předseda aneb jeho náměstek. Usnešením tímto zavázáni jsou všickni údové spolku.
Výbor se pokaždé volí na tři léta, údové však jeho mohou opět zvoleni býti.

§. 5.
Shromáždění.
Výbor se schází čtyrykráte do roka a sice vždy tu neděli po čtvero suchých dnů, aneb kdykoliv k vyrovnání důležitých záležitostí dvě třetiny výboru toho žádají, - pojedná o důležitých, spolku se týkajících záležitostech a rozepře mezi údy povstalé vyrovná. Ve výboru tom přísluší duchovnímu správci místo a hlas. Z nálezu výboru lze se ve 14ti dnech k valné hromadě odvolati, jenž rozepři tu rozhodně.
Valná hromada schází se řádně jednou do roka a sice na sv. Cyrilla a Metoděje; mimořádně, kdykoliv toho dvě třetiny výboru s předsedou vyžadují. K ní budou všichni údové spolku pozváni.
Ve valné schůzi zvolí se dle potřeby výbor, zkoušeny budou účty, nepořádky vzniklé se vyrovnají, se zbývajícím jměním učiní se dle spůsobu nížeji naznačeného opatření, v ní též každému údu ku prospěchu spolku návrhy činiti volno. Valná hromada ustanoví též dle skutečného počtu údů, na kolik odborů spolek pro budoucí rok rozvržen býti má, aby tyto povinnostem svým dostáti mohly.

§. 6.
Jmění.
Za jmění spolkové, řádným a mimořádným spůsobem nabyté, zakoupí se náčiní potřebné, dá se remunerace řediteli kůru za cvičení ve zpěvu, zakoupeny budou zpěvníky a jiné, spolku potřebné věci, obstará se ozdoba hlavního oltáře chrámu Páě sv. Prokopa a udělí se odměna údům, při pohřbu se súčastnivším; přebývajícího pak jmění použije se k zádušním mším svatým za zemřelé spoluúdy a k uložení na jistinu, - to vše dle úsudku valné hromady.
Kdyby se spolek rozejíti měl, což by se stalo, kdyby méně než 20 údů čítal a valná hromada o tom rozhodla, připadně jmění spolkové chrámu Páně sv. Prokopa.

§. 7.
Zpěvní knihy.
Literátský spolek žádných jiných kněh a kancionálů při svém společném zpěvu neupotřebí, leč které od biskupa diecesanního schváleny jsou. Chtěl-li by zpívati píseň novou, v nich neobsaženou, předloží ji dřív duchovnímu správci ke schválení.

§. 8.
Vrchní dohlídka nad spolkem.
Dohlídka nad spolkem přísluší zeměpanskému úřadu, jemuž přináleží svými komisary o správě spolku se přesvědčiti.

§. 9.

Taktéž přísluší biskupu diecesannímu dohlídku nad spolke tímto náboženským a jeho správou svými komisary konati. Jmenovitě pak má dochovní správce dohlídku na spolek, on se o to stará, aby spolek účeli svému dostál, k oslavě služeb Božích a k okrase chrámu Páně všemožně přispíval, vše dle předpisů obřadních církve katolické konal, stanov pilně šetřil a jmění spolkové pílně spravoval. Jemu zdělí předseda seznam všech údů, ty, jenž do spolku přijati býti žádají, jemu před přijetím zejmena udá, a když přijati byli, oznámí jich jemu, podobně i ty, kteří vystoupili, aneb vyloučeni byli.
Předseda pozve duchovního správce do všech schůzí, ve kterých jemu přísluší právo o předmětech předložených rokovati, ku správě jmění dohlížeti a účty zkoušeti.

§. 10.
Zastupování spolku literátského proti osobám třetím.
Výboru náleží spolek zastupovati a býti prostředníkem mezi spolkem a státní správou.

§. 11.
Narovnání rozepří.
K narovnání rozepří mezi výborem a údy z poměrů spolkových povstalých, volí každá strana dva údy co čestné soudce. Starosta tomuto smírčímu soudu předsedá a rozhoduje, kdyby počet hlasů stejným byl, hlasem svým; nálezu tohoto česrného soudu, od něhož nelze se odvolati, musí se strany podrobiti.

§. 12.
Patron spolku literátského.
Za patrona spolku vyvolil sobě tento sv. Prokopa, opata a patrona zdejšího chrámu Páě, v jehož, jekž i v sv. apoštolů slovanských Cyrilla a Metoděje oktavě údové co možná nejčetněji k službám Božím se dostaví; ve dvou těchto oktavech budou také obětovány mše sv. "de requiem" za zemřelé údy tohoto spolku.

§. 13.
Změna stanov.
Stanovy tyto a každá jich změna musí se vysoké vládě a veledůst. bisk. ordinariátu k potvrzení předložiti.

V městě Žďáře, dne 29. srpna 1869.

Číslo 176.
Stanovy tyto stvrzeny byly od veledůstojné konsistoře Brněnské v sezení dne 9. září 1869 odbývaném pod číslem b. 2197.
Jan Havránek m. p. děkan
Josef Šimek m.p.   f. administrátor

Číslo 7 156.
Založení tohoto spolku podle obsahu předstojících stanov se ve smyslu §. 9. zákona ze dne 15. listopadu roku 1867 řísk. zák. č. 138 dosvědčuje.
V Brně, dne 9. května 1870.
Za c.k. místodržitele:
J. Chlumecký m. p.

Zpět

Stanovy