Zpět

Velké Pavlovice (Soudní okres Hustopeče, okresní hejtmanství Hustopeče)

Tělovýchovná jednota Sokol

Pokus o zřízení Sokola ve Velkých Pavlovicích učinil již v roce 1898 učitel Alois Horňanský, oslavy založení však přerušila zpráva o zavraždění císařovny Alžběty a nastalá doba nebyla pro pokračování úsilí příznivá. Založení Jednoty se uskutečnilo až koncem roku 1913 díky aktivitě dalších osob: mladšího učitele Karla Honsy, dále Jana Korčáka, Josefa Němečka, Aloise Sladkého a Karla Pinuse.
Po schválení stanov se ustavující valná hromada konala 23.11.1913 a starostou byl na ní zvolen Alois Horňanský (ještě 1918)
Ještě před začátkem světové války se vytvořil tamburašský soubor pod vedení Václava Staňka, v němž cvičili Emilie Baxová, Marie Bílková, Bartoloměj Cvan, Jan Čermák, Emanuel Dvořáček, Tomáš Herzog, Antonín Hlávka, František Kalůs, Stanislav Kalůs, Milada Chromcová, Anna Kalvodová, Marie Liznarová, Růžena Morávková, Bohdana Penningerová, Ludmila Plhalová, Evženie Procingerová, Bartoloměj Staněk, Václav Staněk, Slávka Staňková, Anna Straková a Jenofefa Válková. Ještě během války, za nepříznivých podmínek, byly pro všechny hráče pořízeny bisernice, kontrašice, brače, bugarie i basová berde, mimoto tamburina, triangl a kastaněty.
Když byl vedoucí souboru povolán do domobrany, cvičili tamburaši provizorně pod dohledem Bohdany Penningerové a Františka Kalůse. Takřka ihned po převratu byla obnovena svičení souboru tamburašů řízeného Bartolomějem Staňkem, byl založen pěvecký sbor vedený Adolfem Žákem, díky Karlu Pinusovi vznikl divadelní odbor.
Spojenými silami byl připraven silvestrovský program s dvěma jednoaktovkami, výstupy orchestru tamburašů, sboru i sólistů, vše k obecné spokojenosti.

Prameny:

MZA Brno B 40/I č. 436h Spolkový katastr okresu Hustopeče;
SOkA Mikulov fond F 204 Tělovýchovná jednota Sokol Velké Pavlovice


Spolky ve Velkých Pavlovicích
Obsah