Zpět

Biskupice (soudní okres Jevíčko, okresní hejtmanství Moravská Třebová)



Čtenářsko-pěvecký spolek Hlahol

Spolkové stanovy z 5.2.1882 schválilo místodržitelství 26.8.1882 pod č. j. 18 609.
Pěstování zpěvu, ale i hudby bylo předepsáno již v těchto stanovách:
§ 1. Spolek nazývá se Čtenářsko-zpěvácký spolek Hlahol v Biskupicích a jeho účelem jest vzdělávati a baviti údy čtením časopisů a knih, hovorem, dovolenými hrami, tancem, hudbou a zpěvem, jejž pěstovati jest jedna z hlavních úloh spolku.
§ 10. Výbor volí se následovně. Veškeří údové volí sedm členů výboru a dva náhradníky, výbor pak volí ze svého středu předsedu, místopředsedu, jednatele, pokladníka, knihovníka a hospodáře. Zpěváci volí ze svého středu sbormistra a archiváře.
§ 17. Archivář čili listovní opatruje a chová veškeré hudební skladby a nástroje.
Spolkový život plynul celkem bez zásadních zvratů a spolek si až do začátku 20. století udržoval svůj konzervativní charakter. Před začátkem světové války se mezi členstvem vytvořila pokrokářská skupina, která se snažila tvář spolku změnit a následně jej začlenit do struktury Národní jednoty. Nový spolek by tak bez starých členů dostal do vínku slušně vybavenou knihovnu, která by však v případě zrušení "Hlaholu" připadla místní škole.
Ideální příležitost k převratu se naskytla při valné hromadě 3.1.1914, kdy předseda spolku, nadučitel Josef Kobza opomněl vyložit presenční listinu k podpisu příchozích členů. Jelikož se schůze konala v obecním hostinci, účastnili se volby nového výboru i nečlenové spolku a zvolili výbor podle své potřeby. Povstal z toho spor, táhnoucí se do začátku světové války, načež byl úřady z pochopitelných důvodů odložen mezi méně důležité.
Koncem války se úřady opět začaly zajímat o možný výsledek sporu, ale přestože čas ostří sporu otupil a úředně bylo možné v činnosti spolku pokračovat, ve skutečnosti se tak nestalo a na návrh okresního hejtmanství z 27.4.1922 nařídila Zemská správa politická na Moravě 10.5.1922 výmaz spolku ze spolkového katastru, což se 23.5.1922 stalo.

Prameny:

SOkA Svitavy prac. Litomyšl fond OkÚ Moravská Třebová fasc. 1608

Zpět

Obsah