Zpět

V letech 1885-1890 v Bučovicích stávala skupina mladíků, držíc pohromadě si říkali
Omladina
a pozůstávala se starších a mladších měšťanských, dělníků, řemeslníků a tehdy tovaryšů ve zdejší továrně a j.
Scházívali se občas dohromady, hlavně v sobotu a v neděli na večer v hostinci v “Záložně”, když na pozvání pořadatelů se mělo jednati ohledně nějaké zábavy či plesu. Každý, kdo chtěl se zúčastniti “jako komité”, podepsal se svým jménem na vyložený arch papíru a pak, když byl dostatečný počet přítomen, tedy se projednávalo a rozhodlo ohledně hudby, pozvánek a bylo řečeno, kdy se závabe či ples odbývati má. Tehdy v té době pořádány zábavy různé a pokud se pamatuji, vždy pěkně dopadly a skoro vždycky zůstal nějaký čistý výtěžek, ač vstupné bylo malé.
Hlavně se pořádaly taneční zábavy ve velké dvoraně záloženské, hody, ostatky, na Kateřinu, hlavně větší, ples maškarní, kostymní, merendy a pod.
V létě se tančívalo “v hájku”, při nepohodě v divadelník sále záloženském. “Omladina” pořádala ročně 2-3 výlety do lesa “hájku”, “Čerčinského lesa” a. j.
Za těchto dob se děvčata natancovala opravdu dost! Tančilo se: valčík, polka, mazůr, třesák, beseda i čtverylka. A jak se tančilo - s citem a figurou, jak se tehdy říkalo - a to dál tancující tyto pro hudbu “čtyrák” a už se to hrálo!
A zimní večery! V neděli sešlo se několik mládenců do většího domu, kde přišly děvčata, ovšem s povolením paní domu, a na přimluvu dcery - a připravil se “večírek”, nachystán čaj a pak hrály se různé společenské hry, o které nebyla nouze. To se ovšem všem líbilo a na druhou neděli se to opakovalo jinde - vše vždypodle dohody mládeže. Mládenci se domluvili, co kdo který přinese, děvčata obstarala koláče, koblihy, cukrovinky a bylo vše v pořádku! Tak utekla zima.
Ne Nový rok byla “rozchodná”, jinde zase na Tři krále.
Pak ovšem přišel masopust a to byla zase závaba “maškarní” - z Prahy od Friedy. - Zkrátka pamatuji se, že tak veselých a zábavných zábav jsem tak brzy nespatřil. Co tehdy pořádala “Omladina”, to bylo pěkné a veselé.
A jako vše netrvá věčně, tak i bučovská “omladina” se ztrácela - někteří odešli, jiní našli pobavení ve spolcích různých - zvláště ti starší - a mladší již se tak nescházeli jako dříve, nastaly různé strany a smýšlení zcela jiné. Chodili kamarádi vždy 2 - 3 pohromadě a ostatní se od sebe zcela odloučili, jako by se neznali...
Zkrátka mezi omladinou nastal chaos!

Další kapitola
Předchozí kapitola

Zpět