Zpět

1865


Nejvýznamnějším podnikem t. r. byla skvělá beseda pořádaná 17. září u p. Popelky na Plačkově. Tu jest její program:
1./ Hudební ouvertura.
2./ Proslov: přednese p. Zeman, bohoslovec.
3./ “Na horách” od Tovačovského: Podhoran.
4./ Deklamace od Vlastimily Růžičkovy pro ženskou: sl. Mizerova.
5./ “Na mou vlast”, solozpěv baryton s průvodem piana: p. Chlup a sl. Kandlerova.
6./ “Improvisátor” p. Brzobohatý.
7./ Koncert pro housle: p. Sedláček.
8./ Sbor “Kalina”: Podhoran.
9./ Koncert na piano: sl. Kuráčková.
Pro tuto besedu byl zakoupen pult, “taktirka” a pro zpěváky bylo postaveno dokonce i “bodium”. Jednatel tehdejší p. V. Lad. Košut zapsal o této besedě následující: Beseda vypadla velmi skvěle, an ji ji velká část obecenstva navštívila a veškeré kusy v programu určené praecisně se provedly. Pochvaly ve velmi hojné míře dostalo se slečně Kuráčkové, která mimo koncert na piano ještě velmi dojímavou píseň “Na mou vlast” přednesla, musela ji dvakrát opakovat, tak velice se obecenstvu zalíbila. Ne méně si získal obdivení a všeobecné pochvaly pan Brzobohatý; vystoupiv na stupeň, přednesl “Improvisátora” tak výborně, že celé obecenstvo do nemalých rozpaků přivedl. Byv několikrát vyvolán, přednesl ještě “Cikánův trest” a “Dráteník”. I o půlnoci mnohých deklamovánek veselých z mošny vydal a tak společnost nad míru bavil. Chvalně se musí též zmíniti o panu Sedlákovi, jenž hrou výbornou serdce všech přítomných okouzlil. - Pochvalný referát byl i v “Moravské Orlici”. A finanční efekt? 25 zl. 15 kr. čistého zisku z hrubého příjmu 100 zl. r. č.
Dne 20. října byl pořádán průvod na oslavu diplomu (říjnového) J. Veličenstvem uděleného. Za tím účelem byl koupen papír na “průsvity” (lampiony) a patrony k bengálskému ohni. Den na to pak byla sloužena slavná mše sv. s assistencí a střelbou z národního děla.
Dne 18. listopadu rozloučil se Podhoran pěveckou serenádou s důst. pánem p. baronem Horeckým z Horky, děkanem holešovským, před jeho odjezdem do sl. sněmu moravského. Týž byl zvolen protektorem Podhorana. Posledním podnikem spolku byl dne 19. listopadu pořádaný taneční vínek na Plačkově. Mimo to se Podhoran zúčastnil v srpnu slavnosti svěcení praporu pěveckého spolku Moravan v Kroměříži.
Od r. 1865 byla v čilém proudu akce pořízení vlastního praporu. Celkový náklad naň činil 153 zl. 28 kr. a byl zcela zaplacen až 10. ledna 1870. Podrobná historie spolkového praporu Podhorana jest zaznamenána v almanachu našeho spolku, vydaném r. 1931.
Výbor konal 5 schůzí a mimořádné valné hromady byly dvě.
Bylo na nich jednáno hlavně o zakoupení spolkového praporu. Jmění t. r. byl 26 zl. 21. kr.
další kapitola
předchozí kapitola

Zpět