Zpět

1912

Motivem práce: Pracuj každý u vědomí, že jsi členem spolku katolického a zaujímej ve veřejném i soukromém životě vždy takové postavení, aby odpovídalo intencím stanov ! Směle můžeme zvedat hlavy, že od založení Cyrilské Jednoty jsme vykonali pro Slavkov mnoho! Proto nedáme se, nedáme - a bez bázně jsme neučinili ústup obecnímu výboru, který nám přípisem ze dne 26.10. dal "vyhazov" z dosavadní místnosti na staré škole. Nereagovali jsme - z hrdosti - a proto druhým přípisem ze dne 9.1. 1913 dostali jsme nařízení do 3 dnů se vystěhovat. V první výpovědi byl důvod, že místnosti obecní výbor potřebuje pro nového ředitele a v druhém přípise si našel důvod, že byt potřebuje pro policajta. Lépe by páni obec. výboru, udělali, kdyby nelhali a nevymlouvali se ! Zasedají tam "pokrokoví" páni a ak by mohli přímo napsat "Vy "klerikáli" jste nám trnem v oku a proto běžte!" Intervenovali jsme prostřednictvím p. předsedy A. Švehlíka, p. řed. J. Šerého a p. cestmistra Hamrle u p. starosty Antonína Stojara a u p. ředit. velkostatku Nováka, ale zbytečně.
Podali jsme žádost obecnímu výboru a ponechání dosavadní místnosti podepsanou 114 poplatníky a ta dosud není vyřízena. Proto "sedíme" vlastně pějeme dále směle ve staré škole a očekáváme věcí příštích. Jednání obecního výboru nás nepřekvapilo ani nedostrašilo !
Dne 7. července uvítali jsme pěkným dostaveníčkem u fary J. Exc. hr. Huyna, biskupa brněnského a zapěli jsme mu na jeho žádost i ve faře 3 sbory. 8. července jsme zpívali v kostele při mši svaté před sv. biřmováním skladby církevní. Sklidili jsme lichotivé uznání. J. Esc. přirovnal náš zpěv ke zpěvu v kapli sixtinské. Na vánoce jsme kromě jiných zpěvů zpívali i nově nacvičenou mši Marhulovu a Kolaříkovu. V pravidelném zpěvě týdennými procvičovaly se občas i písně z nového kancionálu.
Divadelní a zábavní výbor v sále Spořitelny předvedl: Ostatky Na ostatky skvělý "Kostýmní věneček" za vedení p. Theodora Košvice.
Dne 8. a 14. dubna frašku se zpěvy "Z českých mlýnů". V květnu loutkové divadlo "Kouzelná zahrada". V říjnu hodovou zábavu.
Dne 1. listopadu divadlo "Otče náš", za rež. p. Košvice. Dne 27. prosince 1912 a 1. ledna 1913 divadlo: "Pouť sirotka". V orlovni jsme uspořádali dne 6. prosince Mikulášskou zábavu a dne 31. prosince jemnou Silvestrovskou zábavu.

1913

Bouře se provalila.
Dne 13. února podal starosta p. Ant. Stojar jménem obce žalobu na Cyrilskou Jednotu na vyklizení místnosti ve staré škole. U soudního líčení dne 16. února prohlásil s. p. radním Schlesingrem (jako zástupcové obce): "Kdo si chce v kostele nechat zpívat a hrát ať si to zaplatí!" Stůjtež zde tato slova k věčné paměti pro příští pokolení, aby se mohlo pochlubiti, jak pokrokový a uvědomělý obecní výbor měl Slavkov, že nebyl tak zaostalý, aby spolek, který podporuje krásný účel, zvelebování zpěvu církevního a národního, ve svých místnostech trpěl ! Město samo stavbu místnosti u orlovny zabránilo. Soudně jsme byli porovnáni tak, že jsme se museli do konce března vystěhovat. Jsme nyní v orlovni, ve svém ! Do cizího za drahé peníze jíti nemůžeme a nechceme! Na ostatky jsme uspořádali velkou ostatkovou zábavu ve Spořitelně. Přičinili jsme se o uspořádání koncertu prof. Malý a prof. Dvořákové dne 16. února.
Dne 16. března jsme sehráli poprvé divadlo "Quovadis?", které jsme ještě 4x opakovali. Tímto kusem jsme získali zpět zvučného jména. Obohatili jsme šatnu a kulisy. Pro šatnu jsme zabednili místnost na půdě, kam bylo vše po očíslování uloženo.
Dne 18. května zúčastnili jsme se s praporem svěcení praporu Mariánské družiny panen ve Slavkově.
Dne 12. května jsme sehráli opět frašku "Z českých mlýnů" a dne 25. května div. "Němá z Poříče", která řídil p. Th. Košvic.
Dne 16. a 17. července účinkovali jsme na diecesním Cyrilském sjezdu v Brně v kostele i při akademii. Pan sbormistr Jos. Šerý obdržel od nejdůstoj. konsistoře pochvalné uznání, čímž byly oceněny i výkony nás všech. Dne 27. července zúčastnili jsme se činně na pozvání p. probošta Msgr. Dra A. C. Stojana Apoštolátu na Velehradě. Pan probošt nám osobně srdečně poděkoval.
Dne 1. listopadu jsme sehráli divadlo "Modlitba na hřbitově".
Dne 22. září rozloučili jsme se s dp. P. Ludvíkem Kučerou, kooperátorem, který odešel jako katecheta do Moravs. Budějovic.

Zpět

Další část
Předchozí část