Zpět

1914

Rok bolestný!
Válka Válečná vichřice hýbe celým světem. Neušetřila ani našeho spolku a rozličnými událostmi byl náš život valně zasažen.
†P. Petr Kosík. Smrt vyrvala z našich řad všemi milovaného, horlivého zakladatele a dlouholetého jednatele naší Jednoty (1885-14.9.1897) dp. P. Petra Kosíka, faráře ve Studené. Všichni želíme jeho náhlého skonu. - Pro zastavenou dopravu na dráze, nemohli jsme se zúčastniti pohřbu. Zpívali jsme requiem při mši sv. a vzpomínáme v modlitbách. R. i p.
†Msgr. Dr. R. Neuschl Nejvyššímu zalíbilo se povolati k sobě též slavnostního kazatele při svěcení našeho praporu Msgr. Dra Roberta Neuschla. Opět pro zastavenou válečnou dopravu jsme se pohřbu nezúčastnili. Vzpomínali jsme zapěním requiem při mši sv. - Pro oba zemřelé nadšence zůstává v srdcích vděk a láska!
†p. Her. Loyka. K věčnému odpočinku jsme s praporem doprovodili horlivého našeho podporovatele p. Her. Loyku, kontrolora slavkovské Spořitelny.
†následník trůnu. Requiem jsme zpívali též za zemřelého, zavražděného následníka trůnu Františka Ferdinanda a jeho choť Žofii Chotkovou, povýšenou na vévodkyni z Hohenberku.
Na válečném poli čestně padli: p. Stanislav Uhýrek, učitel, činný náš člen a druhý horlivý člen naší kapely pan Alois Frank. Za oba hrdiny byla opětována zádušní mše sv., při níž jsme zpívali requiem. Oč a proč bojujeme? O bytí Rakouska? Kéž se splní náš tajný sen!
Divadelní odbor Divadelní odbor vystoupil pouze dvakráte:
Na Květnou neděli jsme opakovali oratorium "Život sv. Petra" a v pondělí velikonoční jsme sehráli operetu "Ženská vojna" od Marhuly. I u nás se dokázala pravdivost slov starých Římanů: "Inter arma silent Musae". Ano, ve válce mlčí umění a vědy! Činnost byla skrovná. Mužové dlí na vojně a ženy trpí válkou též a proto i jejich ideální snahy ochably.- - -
Nová místnost Snahou a obětavostí domovního výboru přistavili jsme k sálu orlovny po pravé straně 2 hostinské místnosti s kuchyní a vzadu za sálem místnost pro nás Cyrilskou Jednotu, ku cvičení zpěvu. - V hostinských místnostech ustanoven výčepník, který se stará o pořádek a čistotu i v místnosti Cyrilské Jednoty.
V nové místnosti jsme zahájili pravidelné týdenní cvičení zpěvu dne 23. října.

1915
Bolest se schlazuje tichou tajnou nadějí.
Válka zuří dále. Cvičíme jen zpěv církevní a zpíváme pouze v kostele Dne 23. května vypověděla Rakousku válku Itálie a spojila se s Dohodou. Ústřední mocí získali spojence v Bulharsku, jehož král Ferdinand pochází z rodu habsburského a je nakloněn Německu. 14.10. Bulharsko 14. října vypovědělo válku Srbsku, o něž se chce s Rakouskem rozděliti. Tak Centrální moci nabylypřímého spojení s Tureckem.
I v nás dříme protirakouské smýšlení. Neumíme, volně dýchat a volně žít. Z pouhé povinnosti jsme vystoupili dvakrát veřejně. Ve Květná neděle prospěch výpomocné nemocnice ve Slavkově, ve prospěch okres. hejtmanství pro Červený kříž a ve prospěch Milosrdných Bratří v Brně jsme sehráli dne 7. února drama "Viktorka" a na Květnou neděli a v pondělí velikonoční jsme hráli "Pašijové dny" za režie p. Boh. Staňkovského ve Spořitelně.
Naše činnost, jako činnost všech českých spolků, je pod přísnou cenzurou a tím i značně omezena. Z tajných zpráv se dovídáme, že jak u nás, tak hlavně za hranicemi dává československý národ nepokrytě najevo, že přeje Dohodě, t. j. Rusům, Francouzům a Angličanům. Čechové v Paříži prý při vypuknutí války strhli prapor s rakouského vyslanectví. Pluk pražský, mladoboleslavský, většina čáslavského a díl olomouckého přešly k Rusům. Žádali ruskou vládu, aby směli utvořit zvláštní československé vojsko, které by mohlo po boku Rusů bojovat za svobodu své vlasti. Povstala "Československá Družina", které moskevští Čechové darovali prapor, ozdobený znaky Čech, Moravy, Slezska, Slovenska a korunou svatováclavskou. Již dne 28. září 1914 byl prapor v Kyjevě posvěcen a slavnostním způsobem Družině odevzdán. Utvořily se dva pluky: Sv. Václava a sv. Cyrila a Metoděje. Užívá se jich k výzvědné službě. Profesor a poslanec Tomáš Masaryk již začátkem války odejel do neutrální ciziny a s ním Dr. Eduard Beneš, docent sociologie a Milan Štefanik, astronom a důstojník ve francouzském vojsku. TIto mužové v Paříži utvořili Národní radu českou. Masaryk jako český politik a spisovatel vede zahraniční odboj. Též Francouz Arnošt Denis, spisovatel českých dějin a Angličan Seton Watson žalují před evropskou veřejností a bojují o rozbití Rakousko-Uherska. Američtí Čechové a Slováci podporují penězi i potravinami česká vojska v Evropě.
Vláda se u nás doma stíhá protirakouské projevy hromadným vězněním i popravami. Zatčeny jsou i čelné české osobnosti Dr. Kramář, Rašín a Klofáč. Sv. Václave, nedej zahynouti nám ni budoucím! Kéž v brzském míru rozvineme jásavě náš cyrilomethodějský prapor v našem městě !

Zpět

Další část
Předchozí část